GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 08:25   Güncelleme : 25-03-2021 08:25

"ORTAK LİMANA İHTİYAÇ VAR"

OTSO Başkanı Servet Şahin, Ünye'ye yapılmakta olan liman dışında ilimize bir tane daha büyük liman yapılmalıdır. Ordu Giresun Havalimanı gibi Ordu Giresun Limanı'na da ihtiyaç var." dedi.Ordu'nun fındıkta, balda ve kivide başı çeken bir il olduğuna dikkati çeken Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, ihracatın artması ve ilimizin de pastadan pay alması için Ordu'nun bir limana ihtiyacı olacağını söyledi.

"Liman zenginliktir"

İhracatın daha çok artması için Ordu'ya bir an önce konteyner limanı yapılması gerektiğini savunan Şahin, "Ünye'deki liman büyük bir zenginliğimiz ama 85 km uzaklıkta. Giresun'un da limanı yok. Ordu Giresun Havalimanı gibi Ordu Giresun Limanı'na da ihtiyaç var. Elbette Ünye ve Fatsa limanımız da olacak. O limanlar bizim zenginliğimiz. Ama Ordu ile Giresun'un ortak bir limana ihtiyacı var. İspanya'nın Valencia şehrinde tam 4 tane liman var. Ordumuzda niye olmasın. Ünye Limanı, Karadeniz'in en mükemmel limanı olacak. Açılmasını dört gözle bekliyoruz. Ancak Ünye ile Ordu'nun potansiyeli farklı. Liman zenginliktir. O yüzden Ordu merkeze de bir konteyner limanı şart. Ordu ve Giresun’un kullanabileceği ortak noktada olan bir konteynır limanın ilimize kazandırılmasını istemekteyiz." diye konuştu.

"Akdeniz'de üretilen de Karadeniz'e inecek"

Karadeniz Akdeniz yolu tamamlandığında lojistik bir merkez olması için konteyner limanının Ordu’ya kazandırılması gerektiğinin altını çizen Şahin, sözlerini şöyle tamamladı; "Fındık, bal ve kivi üretiminde çok iyi durumdayız. Bunu ihracatta da göstermeliyiz. Bunun için yol ve liman lazım. Karadeniz-Akdeniz Yolu ile Konteyner Limanı birbiri ile bağlantılı. Bu sadece Ordu'nun ihtiyacı değil. Sivas, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri gibi sanayi şehirlerinin de ihtiyacı. İskenderun Limanı'nın Ordu Limanı'na ihtiyacı olacak. Aynı şekilde Ordu'nun da İskenderun'a. Çünkü Karadeniz'de üretilen Akdeniz'e, Akdeniz'de üretilen de Karadeniz'e inecek."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)