GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-09-2021 08:10   Güncelleme : 09-09-2021 08:10

ORDU'YA İKİNCİ KAYAK MERKEZİ!

ORDU'YA İKİNCİ KAYAK MERKEZİ!

Çambaşı Kayak Tesisi'ne olan ilginin her geçen gün artması sonucu Ordu'ya yeni bir kayak merkezi yapılması için çalışma başlatıldı. Türkiye Kayak Federasyonu Ordu İl Temsilcisi Fevzi Turan, 2 bin 736 rakımlı Gönderiç Dağı'na Çambaşı'nın 3 katı fazla potansiyeli olan bir kayak tesisi yapılacağını söyledi.2 bin 736 rakımlı Gönderiç Dağı'na yapılması planlanan yeni kayak merkezi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Turan, Çambaşı Kayak Tesisi'nin, 5-10 yıl içerisinde talebi karşılayamayacak kadar bir yoğunlukla karşılaşacağının aşikar olduğu için durumu Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler ile paylaştıklarını dile getirdi.

"Çambaşı yoğunluğu kaldıramaz"

Yeni bir tesisin yapım sürecinin de göz önünde bulundurulduğunda tahsisi, bürokrasisi ve tesisleşmesiyle birlikte en az 5-10 yıllık bir zaman diliminde yapılabileceğini belirten Turan, sözlerine şöyle devam etti; "O yüzden bu çalışmanın bugünden yapılması hususunda Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile koordinasyon sağlanarak bu konuda bir hamle başlatıldı. Bundan sonraki süreç bürokratik anlamda yürüyecek. Çambaşı Kayak Tesisi, yoğunluğu kaldıramadığı dönemde alternatif bir tesisimiz de oluşmuş olacak. Yeni yapılacak tesisle butik değil, daha büyük konseptli bir tesise kavuşacağız. Böylece uluslararası arenada bende varım denilebilecek. Kademeli olarak ihtiyaç nispetinde yapım süreci sonucunda hizmet vermeye başlayacaktır.

"Pistler daha uzun olacak"

Bilindiği üzere Ordu'nun en yüksek rakımlı dağı Gönderiç Dağı'dır. Tesisin alt istasyonu 2 bin, üst istasyonu ise 2 bin 700 metre. Burada 700 m. kot farkının oluşacağı bir tesis hedeflenmekte. Çambaşı Kayak Tesisi ile kıyaslayacak olursak; şuan ki tesisimiz, 1750 m.'den başlayıp, 2 bin metreye kadar 250 kot farkıyla hizmet veriyor. Gönderiç Dağı'na planlanan tesisle bu kot farkı 3 katına çıkmış olacak. Ayrıca yeni tesiste daha uzun pistlerde, daha uzun süreli ve çok sayıda pistle bir faaliyetin yapılması sağlanmış olacak."

"3 katı fazla potansiyeli olacak"

Turan, "Gönderiç Dağı, Çambaşı'na göre daha yüksek olduğu için daha uzun süreli, yüksek ve kaliteli kar potansiyeli olacak. Yeni kayak tesisi, Çambaşı Kayak Tesisi'ne göre 3 katı daha potansiyelli ve büyük olacak. Zaten Gönderiç'e yapılan tesisin, ayrı bir kayak merkezi olarak değil, Çambaşı ile bütünleşmiş bir kayak merkezi haline getirilmesi hedefleniyor. Çambaşı'nda zaten bir yerleşim durumu mevcut. Sosyal donatı alanları her iki taraf için de kullanılabilecek." dedi.

Gönderiç Dağı'na yapılması planlanan kayak tesisinin adım adım ilerleyeceğini aktaran Turan, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Kabadüz Kaymakamı Yasin Şahin, Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya ve Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç'in bu konuda gerekli çalışmaları koordinasyon içerisinde yürüttüğünü söyledi.

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gönderilen teknik ekip, Gönderiç Tepesine yapılması düşünülen tesis ile ilgili saha çalışması yaptı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)