GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-02-2021 08:10   Güncelleme : 19-02-2021 08:10

"ORDU'NUN SORUNLARINI BİZ ÇÖZECEĞİZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM kürsüsünden Ordu’nun sorunlarını anlattı. Fındıktaki sıkıntılardan, altın madeni ve HES’lere, bitirilmeyen yollardan, Botanik Park ve Kovid-19 rakamlarına kadar birçok başlıkta konuşan Torun, "İlk seçimde iktidar olacağız, Ordu'nun sorunlarını çözmek de bize nasip olacak” dedi.

Torun, iddialı konuştu:

'Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz' diyen Torun, "Bu iktidarın artık Ordu'ya da vereceği hiçbir şey kalmadı. Hemşehrilerim neyin ne olduğunu görüyor ve ilk sandıkta bunun hesabını soracak" şeklinde konuştu.

 “Fındığı kurban etmeyelim”

Torun; “İktidar partisi Ordu'da her seçimde en yüksek oranda oy alıyor ancak maalesef ilgisizliği de en yüksek orandadır. Bu kürsüden defalarca fındığın sorunlarını dile getirdik ama dinletemedik. Şu anda fındık don tehlikesiyle karşı karşıya ve TARSİM'in yüksek primlerinden dolayı üretici sigorta da yaptıramıyor. Ama her yıl konuştuklarımız aynı, diyoruz ki: "Üreticiden nihai tedarikçiye kadar bu konuyu ele alalım, bir Fındık Kanunu çıkaralım ve her yıl fındığı konuşmayalım, birilerinin iki dudağının arasına hapsetmeyelim. Ama mağdur olan üretici. TMO fındığı ilk başlangıçta aldığı fiyatla alıyor ve üretici de dış piyasadaki alıcıların oyunlarına kurban veriliyor." dedi.

"Yollar yılan hikayesine döndü"

'İktidarınız hep yol yapmakla övündü ama maalesef, Ordu'muzda bunları göremedik' diyen Torun sözlerine şöyle devam etti; "Fatsa Çevre Yolu yılan hikâyesine döndü. 2016 yılında “mega proje” olarak anlatıldı ama şu ana kadar bir kazma bile vurulmadı. Maalesef 2021 Yatırım Programı’na da alınmadı. Ünye-Akkuş-Niksar yolunun akıbeti aynı. Aybastı-Reşadiye, Ulubey-Gürgentepe-Gölköy, Ordu-Topçam-Mesudiye, Kumru-Korgan yolları da maalesef böyle. İnsanlar artık çile çekmekten, her yıl "Ne zaman bitecek?" demekten helak oldu."

"Bu sevdadan vazgeçin"

HES'lerde dolayı Ordu'daki su oranının azaldığına dikkat çeken Torun; "Başımıza altın madenlerini ve HES'leri bela ettiniz. İlimizde orman alanları 202 bin hektar; son verilere göre, maden arama sahası olarak ilan edilen yer de 70 bin hektar yani yüzde 34'ü. Bir önceki yıla göre, yağışlarımız yüzde 48 azaldı. Su olmayan derelere artık HES yapmaya kalkıyorsunuz. Bu sevdadan vazgeçin." dedi.

 “Bu da sizin ayıbınız”

Torun, şunları kaydetti; ""Organize sanayi bölgesi" dediniz, "Göçü durduracağız." dediniz; şu anda Fatsa ve Altınordu duruyor. Botanik Park'ta 15 milyonumuzu harcadınız, soruyoruz "Burayı kim yaptı, niye yıktınız hastane yapacağız diye?" Yanıt yok. "Doğal gaz getirilecek" dediniz, 19 ilçenin sadece 3'üne geldi, 16'sında hâlâ yok. Covid-19'la karşı karşıyayız, hepimizin canını yakıyor. Maalesef şu anda 100 bin kişide 194 vakayla Türkiye 3'üncüsüyüz ama sağlığa yapılan yatırımda Türkiye sonlarındayız; bu da sizin ayıbınız."

İktidarın artık Ordu'ya vereceği hiçbir şeyin kalmadığını aktaran Torun, "Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. kurulacak ilk sandıkta da bunun hesabını mutlaka soracak. Allah'ın izniyle ilk seçimde iktidar olacağız ve iktidarın yarattığı tüm sorunlarla birlikte Ordu'nun sorunlarını da çözmek bize nasip olacak." diyerek sözlerini tamamladı.

Haber merkezi