GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-09-2021 10:11   Güncelleme : 25-09-2021 10:11

ORDU’NUN ŞEHRENGİZLERİ: NADİR FURTUN

ORDU’NUN ŞEHRENGİZLERİ: NADİR FURTUN

    Ordu futbol geçmişi ve dünden bu güne Ordu tarihi için unutulmayan isimler vardır. Onlardan biridir Nadir Furtun. Şahit olduğu 84 yıllık hayat hikâyesini,  senelerin kazandırdığı bilgi birikimini, okul yıllarını, futbolculuk geçmişini, askerlik anılarını, ticaret hayatındaki başarılarını tüm gerçekleriyle anlattı.

      Ordu tarihi için geçmiş göç olayları çok önemlidir. Trabzon ve civarından gelip Ordu’ya yerleşen Furtun ailesi; Konya’dan Sürmene’ye oradan da Ermeni ve Rum nüfusun da yoğun olduğu Ordu’ya 1810’lu yıllarda yerleştirilmişler. Daha sonra kendilerine güç katsın diye Çebi sülalesini getirmişler. Ardından da Akyollar ve diğer aileler gelmişler.

   

Muhammedin Mustafa Furtun, eşi Hatice Hanım ve çocuklarıyla.

      Ordu’ya ilk gelenlerden Furtunzade Muhammet Efendinin oğlu Mustafa’nın dört çocuğundan biri Nadir Furtun. 1937 Ordu doğumlu, babası Ordu’nun tanınmış esnaflarından Mustafa Furtun. Annesi Ünye eşrafından, Motorlarla balıkçılık ve deniz ticareti yapan soyadı kanunu öncesi Selim Kaptan olarak anılan, soyadı kanunu çıkınca Denizciler soyadını alan, Selim Kaptan ailesi diye bilinen Hacı Mustafa efendinin kızı (Halk arasında Selam Kaptanlar denir). Ordu’da dondurma deyince akla gelen penguen ve denizciler dondurmacılığı yapan Denizci ailesinin halaları Hatice hanımdır.

 

      1810’lü yıllarda Ordu’ya gelip yerleşen, dede Muhammet Ordu’ya ilk gelenlerden. Oğlu Mustafa şehirde gıda toptancılığı yaparken, yazları şehirde sivrisinekten, sıtma hastalığından kaçan Ordu halkı ile birlikte Çambaşı’na gidip burada Gallenco Yunus’tan aldığı altı kahvehane üstü otel olan binada işletmecilik yapıyormuş. (Şimdiki Aydoğdu Otel).

Ordu’da yaşayan soy ismi Furtun olan herkes birbirine akrabadır. Büyüklerden biri olan Mustafa Furtun Semen’de birbirleriyle kavga eden Rum ve Ermenilerin arasına girmiş orada vurulmuş. Bunun üzerine dört girişi olan Çambaşı’nda Furtunlar, yol kesip Ermeni ve Rumlardan bu ölümün hesabını sormaya başlamışlar. Rahatları bozulan bu vatandaşlar Çambaşı’nı terk etmeye başlamışlar.

Furtun Mustafa’nın bir kardeşi de eski Millet Düzünde futbol oynayan ilk sporculardan, “Şaşı Abbas” lakaplı futbolcu. Muhammet’in Mustafa’nın dört çocuğu olmuş: Ayşe-Ender-Nadir ve Saim.

Uzun zamandır sohbet etmek istediğim Nadir abi ile pandemi döneminde evinin önünde güneşlenirken sohbet ettik.  

“Düz Mahalledeki Rumlardan kalma iki katlı, altı taş, üstü oyma ahşaptan yapılma tarihi bir konakta doğmuşum(1937). Bahriye Üçok komşumuzdu. Annesinin ismi Nadire’ydi. Benim ismimi Nadir olarak Bahriye abla koymuş. Evde dedemin Rusya’dan getirdiği ticaret yapıp karşılığında aldığı üzeri işlemeli bakırları hatırlıyorum. Oyma kapılar, işlemeli pencere pervazları, değişik oymalar, Ordu’nun eskiden kalan çoğu evleri hep böyle işlemeliydi. Hiç kıymetini bilemedik.

       

        Art niyetli Türk’ün tarihi mirasını yok etmek isteyen art niyetli insanlar bir laf üretmişler. ‘ESKİYE RAĞBET OLSA, BİTPAZARINA NUR YAĞARDI’ Diye. Bizimkiler de hemen atlamışlar tarihimiz böyle yok olmuş şimdi o yok olan tarihi değerlerimizi müzelerde para vererek izliyoruz.

Millet Düzü’nde büyüklerin futbol maçlarını izlerdik. Onların maçı bitince topu kapar bizde aramızda maç yapardık. Oynarken kendimi parçalardım. Sahanın her yerinde top nerede ben oradaydım.

Tek ayakkabı ile futbol

Benim futbolumu beğenen Rahmetli Kara Mehmet beni takıma aldı. Tek bir sağ ayakkabı verdi. Sol ayağım yalın ayak futbol oynadım.  Sonra sola da bir ayakkabı uydurup oynamaya devam ettim. 1950 yılında Ocak   Kulübü Başkanı Ermeni Harut iyi para verip beni parayla ikna etti, takıma aldı.

 

 

1-Kör İhsan 2- Harut Erman 3- Kemal Top(Güzelordu İlkokulunun efsane Başöğretmeni) 4-Yalçın Ergen 5-Kem Cafer 6-Ersin Bacınoğlu 7- Yusuf Katırcıoğlu 8- Necip Ergen 9-Mustafa Erkenci 10-Halıcı Yancık Ayhan(Anlar)11-Dansöz Aydın 12-Kara Ali(Ataoğlu) 13-Deli Nadir(Furtun) 14-Alanoğlu Murat.

    Önce Ocak’lı oldum.  Bir sezon sonra disiplinlerine hayran olduğum,  kolej takımı gibi olan İdman Yurdu ile anlaştım.  Kara Ali de hep beni istiyordu, onun takımına girdim.

 

Tek tip takım elbiseyle, İdman Yurdu Grup maçlarına giderken.

 

      İdman Yurdu Gençlik Spor Kulübü.

      1957 de Askere gittim. Kara Gücünde İbrahim Hakkı Karadayı takım kaptanıydı. Eşekçi Kemal Sağ kanatta ben sol kanatta oynuyorduk. Rakip takımlara kök söktürüyorduk. Döndüğümde İbrahim Alper Ordu Gücünü kurmuştu 10000 lira teklif etti. O sene Ordu Gücü şampiyon oldu. Bende gol kralı oldum.”

   

 

 

1959 Şampiyon Ordu Gücü

 

            Deli Nadir lakabı

Nadir abiyle evinin önünde yaptığımız futbol tarihi ile sohbetimizin can alıcı sorusunu birazdan çekinerek saygı sınırları içinde sordum: “Abi sizin zamanınızda herkesin bir lakabı varmış. Sana niye Deli Nadir diyorlardı?”

Beklemediğim bir şekilde gülerek anlattı:

“Ben futbol oynamıyordum sahada savaşıyordum. Bana sert girenin peşinden koşuyor. Ayni sertlikle bodozlama giriyor topu almakla bırakmıyor canını da yakıyordum.  Onun için bana Deli lakabını takmışlardı. O yıllarda atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derlerdi. Ben bundan hiç rahatsız olmadım.

Oynamadığım topçu kalmadı benden büyük küçük herkesle futbol oynadım.  Kemal Top-Gavat Mustafa-Torun Mehmet-Yusuf Katırcıoğlu-Alano Murat-Gambilo Vedat-Necip Yalçın Ergen-Kara Ali-Racon Kemal-Canga-Motor Engin-Gala Gala Ferhat-Keme Dursun-Cevat Köksal-Kuru Kenan-Kovboy Telat-Dansöz Aydın-Eşekçi Kemal-Ayvaz-Toto Uğur-Kör İhsan-Ahmet Karlıbel.-Papaz Fikret- Kemre Yüksel-Ömer Dağaşan- Sarı Onur-Keme Cafer-Fıçı Fahrettin-Bacınoğlu Hikmet-Civit İsmet-Osman Yılmaz-Höllük Mehmet-Vedat Güler-Ertan Kalay-Nizam Çimentepe. Daha çok saymakla bitmez.

İyi günlerdi. Herkesin birbirini tanıdığı saydığı sevdiği güzel günler.

 

 

     

Futbolu bıraktıktan sonra eskiden beri yaptığımız şekerleme, çikolata işi ile ilgili Sağra şirketler gurubundan teklif aldım. 1974 yılında İstanbul’da Mustafa Çebi(Dayı)ile ortak Sağra Special zincir iş yerleri açtık.

 

  Sağ başta Nadir Furtun, yanında Mustafa Çebi.

         Üstün satış başarı belgesini Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın elinden aldık. Sağra ürünlerinin Trakya ve Marmara Bölge temsilciliğini yaptık. Almanya’nın en büyük Süper market zinciri olan Edekayı İstanbul’da ağırladık.

 

    1989 Yılında İstanbul Mars firmasında sorumlu Müdür olarak görev aldım. Bu Firmanın Rusya Bölümünü kurdum. 2019 yılına kadar hep Ordu dışında yaşadım. Sonra dönüp dolaşıp doğduğum büyüdüğüm özlemini her zaman yaşadığım Ordu’ya geri döndüm. Düz mahallede Furtun apartmanında anılarımla birlikte yaşıyorum.

Sevenlere sevgi ve saygılar sunuyorum.”

Değer verdiğimiz saydığımız aile dostumuz. Sevgili Nadir Furtun abiye sağlıklı huzurlu mutlu yıllar diledikten sonra ellerinden öperek ayrıldım.

                  Anılarla eski Ordu’nun her şeyinin ne kadar renkli ve bugünden daha güzel olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Sahte gülücüklerin olmadığı, mutlulukların paylaşıldığı, sen ben kavgasının yaşanmadığı, arkadaşlık ve dostlukların değerli olduğu güzel yıllar. Bizleri eski güzel günlere götüren Nadir Abi ve saygı değer büyüklerimize sonsuz teşekkürler.