GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 08:00   Güncelleme : 28-04-2021 08:00

ORDU'DAN 'YAZILIM' ATAĞI

ORDU'DAN 'YAZILIM' ATAĞI

Ordu Büyükşehir Belediyesi, belediye hizmetlerinin daha hızlı ve daha etkin yürütülmesi için yeni bir yazılım geliştirdi. Kullanımına başlanan ve Altyapı Ruhsat Denetim Bilgi Sistemi (ARDBİS) olarak adlandırılan sistem kendi alanında en gelişmiş yazılım olma özelliğini taşıyor.Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in gençlerin bilim ve teknolojiye olan ilgisini artırmak ve Ordu’yu bir yazılım üssü haline getirmek amacıyla temellerini attığı Büyükşehir Belediyesi iştiraki Ordu Yazılım A.Ş. (ORYAZ), belediye çalışmalarını kolaylaştıracak yeni bir yazılım geliştirdi. Bu kapsamda ORYAZ A.Ş. mühendislerince üretilen ve kısa adı ARDBİS olan Altyapı Ruhsat Denetim Bilgi Sistemi büyükşehir belediyeleri, il ve ilçe belediyeleri, su, elektrik, doğal gaz, internet, kablo TV gibi kazı yapan tüm altyapı kuruluşlarının gerçekleştirdiği çalışmaların tek merkezden koordinasyonunu sağlıyor.

Döviz girdisi sağlamayı amaçlıyor

Kendi alanında en gelişmiş yazılım olan ARDBİS, öte yandan belediyelerin altyapı çalışmalarını, ruhsat işlem ve süreçlerini online olarak yönetebilmesine katkı sunuyor. Yazılım ayrıca şehirlerin altyapı sayısal haritalarının oluşturulmasına da imkân sağlıyor.

ORYAZ A.Ş. diğer projelerinde olduğu gibi ARDBİS yazılımıyla da üretmeyi, istihdam sağlamayı, katma değer oluşturmayı, başka şehirlere ve ülkelere de yazılım satarak Türkiye’ye ve özellikle Ordu’ya kaynak ve döviz girdisi sağlamayı amaçlıyor.

Haber merkezi