GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-02-2021 08:30   Güncelleme : 10-02-2021 08:30

"ORDU'DA UYGUN KURUM YOK"

Sağlık sorunları nedeniyle emekli olup huzurevine yerleşen ve kanser tedavisi gören engelli gemi kaptanı Ahmet Bebek'in sosyal medyada Bitlis Engelsiz Yaşam Merkezi'ne gönderileceği belirtilmişti. Ordu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık, duruma açıklık getirerek; "Ahmet Bebek'e Ordu'da uygun kurumumuz yok. Bakanlık tarafından 1 yıl önce nakli yapıldı. Pandemiden dolayı yollamadık ama ona uygun kurum Bitlis'te var." dedi.  

Ahmet Bebek'in % 57 engelli olduğu için huzurevinde kalmasının uygun olmadığını aktaran Yanık, naklini 1-2 ay daha ertelediklerini ancak Ordu'da Kaptan Ahmet Bebek'e bakacak uygun bir kurum olmadığı için Bitlis'e göndermek zorunda olduklarını söyledi.

"Nakli 1 yıl önce Bitlis'e çıktı"

Yanık, şunları kaydetti; "Ahmet Bebek adlı vatandaşımız % 57 engelli. Huzurevinde kalması uygun değil. Biz bakanlığa yazdık. Ancak bakanlık, bu tür vatandaşlarımızın engelsiz yaşam merkezinde kalmaları gerektiğini belirtti. Ahmet Bebek'in naklini 1 yıl önce Bitlis Engelsiz Yaşam Merkezi'ne çıkardı. Pandemiden dolayı biz göndermedik. Bitlis bize yazı yazarak, engelli vatandaşımızı bize göndermeyecekseniz biz sıradan çıkaracağız dedi. Ordu'da Kaptan Ahmet Bebek'e bakacak uygun bir kurumumuz olmadığı için Bitlis'e göndermek zorundayız. Sosyal medyada çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Ahmet Bebek'in nakli bizim değil, bakanlık tarafından yapıldı. Nakli yapılan bir engelli vatandaşımızın huzurevinde kalması uygun değil. Herkesin kaldığı yer farklı. Yaşlılar, bedensel engelliler ve zihinsel engelliler farklı kurumlarda kalıyor. Normalde bugün göndermem lazım. Gönderilmesini 1-2 ay daha erteledik. Ama bugün olmasa da 1-2 ay sonra Bitlis'e gidecek. Çünkü Ordu'da ona uygun kurumumuz yok. Ahmet Bebek'e uygun kurum Bitlis'teki Engelsiz Yaşam Merkezi. Zaten nakli de bakanlık tarafından oraya çıktı."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)