GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-10-2021 03:15   Güncelleme : 04-10-2021 03:15

"ORDU'DA KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR"

Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Ordulu Prof. Dr. Volkan Demir, Ordu'nun ana geçim kaynağı fındık dışında turizm ve tarım konusunda da çeşitli desteklemeler olmasının önemli olduğunu belirterek, "Buna rağmen ekonomik anlamda bir ivme yakalanamıyor. Bunun ana sebebi de, koordinasyonsuz hareket etmek" dedi.

Memleketi Ordu'ya gelerek bir takım ziyaretlerde bulunup, konferans veren Prof. Dr. Volkan Demir, Ordu'daki fındık ekonomisinin çok önemli olduğunu ancak artık bunun dışına çıkılarak ortak koordinasyonla hareket etmek gerektiğini savundu.

"İvme yakalanamıyor"

Şehir dışına göç verilmesi hususunda birçok nedenin ön plana çıktığını ve bunların başında da ekonomik nedenler geldiğini aktaran Demir, sözlerine şöyle devam etti; "İnsanların yaşadığı şehirde mutsuz olması da bir etken. Mutsuzluğun kaynağı da başta ekonomidir. Ordu'ya baktığımızda çok güzel bir şehir. Hepimizin göz bebeği. Çok çağdaş bir şehir. Ordu hem fiziki olarak hem de enerjisi çok güzel bir şehir.

Ordu'da hepimizin bildiği fındık ekonomisi var. Yılda bir kez olan bir fındığımız var. Donarsa, yanarsa hepimiz mahvoluyoruz. Başka bir ekonomi yok. Çeşitlendirilmeye çalışılıyor. Alternatif tarım ürünleri devreye sokulmaya çalışılıyor, biyolojik tarım desteklenmeye çalışılıyor. Şehrimizin bir tarafı balıkçılık ama çok amatör gidiyor. Turizm desteklenip harekete geçirilmeye çalışılıyor. Baktığımız zaman bir hareketlenme mevcut. Ama bir ivme yakalayamıyor. Niye yakalayamıyor. Benim tespitim; koordinasyon yok. Herkes ya da her kurum bireysel bir şeyler yapmaya çalışıyor."

"Akil insanların fikri alınmalı"

Şehirdeki akil yapıdan çok fazla yararlanılmamasının da bir sorun olduğunu söyleyen Demir, şunları kaydetti; "Bu konuda çok kafa yormuş, tecrübeli insanlar var. Bunlardan çok kopuk olunduğu görülüyor. Her gelen kurum başkanı kendiyle ilgili haklı olarak başarılı bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama o yapılması gereken şeyle ilgili tarihi araştırmıyor, o konuya kafa yormuş kişilerin fikrini almıyor. Dolayısıyla bir koordinasyon eksikliği var. Her otel kendi başına turizmi canlandırmaya çalışsa bireysel olursunuz ve bir şey yapamazsınız.

"Planlar hazır olmalı"

Ordu turizmini çok önemsiyorum. Ordulu olmayan birine Ordu'ya gel, gör diyoruz. Önce bunun cevabını biz vermeliyiz. İstanbul'dan Ordu'ya gelen yerli bir turist kötü bir havada Ordu'da ne yapabilir? Otelden çıkıp bir cafede oturacak. Bunu sunmamız lazım. Her hava şartına göre planlamanın hazır olması gerekiyor.  

Şehirdeki ekonomiyi kalkındırmak zor değil. Bunun için iyi bir koordinasyon gerekiyor.  Her kurumun kendi başına bir plan programla değil, akil kişilerle oturup uzlaşıp, onların tecrübelerinden faydalanarak bir kalkınma planı yapması gerekiyor. Açıkçası bu da çok zor değil."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)