GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-06-2021 09:15   Güncelleme : 11-06-2021 09:15

ORDU'DA AŞILAMA % 22'YE ULAŞTI

ORDU'DA AŞILAMA % 22'YE ULAŞTI

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, ilimizin ikinci doz aşıda tüm Türkiye ortalamasından daha iyi durumda olduğunu belirterek, "Türkiye ikinci doz aşı oranında nüfusa göre oranlandığında % 16 oranında iken, ilimiz % 22 oranını yakalamış durumdadır." dedi.

Tüm illerin aşılama oranlarının kısa zaman içerisinde aynı başarılı düzeye gelmesini arzu ettiklerini söyleyen Coşkun, aşılama açısından Haziran ayının çok önemli olduğunu söyledi.

"Nüfus yoğunluğuna göre değişiyor"

Ordu'nun aşılamada % 22 seviyelerine kadar geldiğini aktaran Uzm. Dr. Coşkun, sözlerine şöyle devam etti; "Türkiye ikinci doz aşı oranında nüfusa göre oranlandığında % 16 oranında iken, Ordu ilimiz % 22 oranını yakalamış durumdadır. Hemen yanı başımızdaki komşu ilimizin bu klasmandaki oranı ise % 19’dur. Diğer yanımızdaki Giresun ili ise % 25 gibi oldukça başarılı bir oranı yakalamış durumda. Tabi burada da en önemli kıstaslardan birisi de nüfus yoğunluğu. Samsun nüfusu Ordu nüfusunun, Ordu nüfusu da Giresun nüfusunun yaklaşık iki katıdır. Bu önemli bir etkendir ama bir diğer kıstas da, aşılama yapan kurum ve personelin özverili çalışması ve isteğidir. Pandeminin başından beri bu isteğin ve özverinin Ordu ilindeki sağlık personellerinde fazlasıyla olduğunu takip etmekteyiz.

"Haziran ayı çok önemli"

Bütün mesele ülkemizde hala % 16’larda olan oranı, ilk hedef olan % 28-30’lara çıkarabilmek ve ölüm sayılarını bir elin parmaklarına karar düşürebilmektir. Bunu da daha önce İngiltere’deki % 28 oran’ın ölümleri azaltmada ne kadar işlevsel olduğunu bilmekteyiz. Temennimiz tüm illerin aşılama oranlarının kısa zaman içerisinde aynı başarılı düzeye gelmesidir. Bu aşamada Haziran ayı çok önemlidir. Nüfusu çok yoğun olduğu için, aşılama oranında geri kalmış illere, eğer sorun personel eksikliğinden kaynaklanıyorsa, iyi bir planlamayla, gerekirse yanı başında ve durumu daha iyi  olan iller günlük personel takviyesi sağlayabilir, bu da gündeme gelebilir diye düşünüyorum. Çünkü Haziran ayı bittiğinde, bizim ikinci doz aşı oranlarımız toplumu ölümlerden koruyacak düzeye ulaşmalıdır. Ancak bu durumda, daha kontrollü bir yaz mevsimi olabilir. Aksi takdirde bilinen sıkıntılar yine ortaya çıkmakta zaman kaybetmeyecektir."

Ordu Hayat/Tevfik Kul