GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 08:40   Güncelleme : 26-05-2021 08:40

ORDU TARIMDA KABUĞUNU KIRIYOR

ORDU TARIMDA KABUĞUNU KIRIYOR

 

Ordu ili ürün çeşitliği ile tarımda hızla zirveye doğru tırmanıyor. Yakın tarihe kadar fındığa bağımlı olan ilde artık enginar bile yetişiyor.

Başta Aydın olmak üzere Ege Bölgesi’nin önemli tarım ürünlerinden olan enginar da artık Ordu’da yetiştirilmeye başlanıldı.

İlin kaderini değiştirdi

Yaklaşık 6-7 yıl öncesine kadar Ordu’da sadece fındık ve bal çiftçilerin gelir kaynağı iken Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz’ın öncülüğünde bunlara çilek, kivi, kesme çiçek, yaban mersini, Trabzon hurması, istiridye mantarı, olmak üzere onlarca ürün eklendi.

İkinci hasat

İlimiz ürün desenine yeni bir ürün kazandırmak amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün deneme bahçesinde dikimi yapılan enginarların ikinci hasadı da gerçekleştirildi.

Genellikle bahar aylarında, ülkemizin ılıman bölgelerinde yetişen ve düşük kalorili zengin içeriği sayesinde sağlıklı beslenmeye özen gösteren bireylerin sofralarından eksik etmemesi gereken bir bitki olan enginar, Ordu’da da çiftçiler için yeni bir gelir kaynağı olarak görünüyor.

Enginar vitamin deposu

Yapılan araştırmalara göre enginar; fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerinden oldukça zengindir. Ayrıca lif yönünden zengin olması, sindirim sistemine yardımcıdır. Gözde Özgür/Ordu Hayat