GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-02-2021 08:00   Güncelleme : 17-02-2021 08:00

ORDU 3'ÜNCÜ SIRADA

ORDU 3'ÜNCÜ SIRADA

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Tüm şehirlerde etkisini hissettiren koronavirüs vaka sayısına göre, her 100 bin kişide Trabzon'da 228.02, Rize'de 202.44, Ordu'da 194.42 vaka tespit edildi.

Karadeniz'de vaka patladı!

 

Ordu'da tüm uyarılara rağmen dikkat edilmeyen kurallar sonrasında vakalar tavan yaptı. 81 ilde her 100 bin kişiye göre açıklanan vakalarda Ordu 194.42 vaka ile Trabzon ve Rize'nin ardından 3'ncü sırada yer aldı.

Ordu'da vakaların bu denli artmasındaki ana sebep olarak cenaze ve taziye evlerinin yanı sıra bitmeyen misafirlikler olduğu belirtildi.

Ordu Tabipler Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, misafirliğe gidip gelinmemesi, cenaze ve taziye evlerinin ziyareti konusunda dikkatli olunması gerektiğiyle alakalı sık sık vatandaşları uyarmalarına rağmen kurallara uyulmadığı için vakalarda artış meydana geldiğini söyledi.

"Defalarca uyardık"

Defalarca uyarılarda bulunmalarına rağmen vatandaşların kurallara riayet etmediğinin vaka sayılarından ortaya çıktığını aktaran Coşkun; "Koronavirüsle savaşmamız için öncelikle misafirliğe son vermemiz gerektiğini söyledik. Ancak anlatamadık. Vaka tablosundaki oranlara baktığımızda Ordu, Türkiye'de 3'ncü sırada. Misafirlik, cenaze ve taziye evlerinin ziyareti bu vakaların artmasına sebep oldu. Artık misafirliklere ve kalabalık ortamlarda bulunmaya son verelim. Ancak bu şekilde koronavirüsle savaşabiliriz." dedi.

Ordu'da vakaların yeniden artış göstermesi üzerine yeni önlemlerin alınıp alınmayacağı ise henüz netleşmedi.

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy