GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-04-2021 20:54   Güncelleme : 26-04-2021 20:54

ORÇEV'den İkizdere halkına destek!

            Rize İkizdere’de liman inşaatında kullanılmak için açılmak istenen taş ocağına karşı çıkan halkın mücadelesini desteklediklerini ve onlardan öğrendiklerini belirten Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu, “Taş ocakları ekosistem için tehlikeli” açıklaması yaptı.

ORÇEV'den İkizdere halkına destek!

 

Doğal Sit - Nitelikli Doğal Koruma Alanı ve kısmen Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edilen, dünyada öncelikli korunacak 200 ekolojik bölgeden biri Rize İkizdere Vadisi'nin bir kolu olan İskencidere Vadisi'nde kurulması planlanan taş ocağı yapılmak istenmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu açıklamasında, “Taş ocaklarından çıkarılan malzemeler, liman, deniz dolgusu, otoyol, maden ve enerji işletmelerinde yani betonlaşmada kullanılıyor. Taş ocakları yapılan yerlerde ormanlar kesiliyor, yaban yaşam etkileniyor; tarım arazileri yok ediliyor. Kaynak suları kuruyor, dereler kirletiliyor. Patlamalı taş ocaklarında evler zarar görüyor. Tozlanma nedeniyle de olumsuz etkiler olacak. İlimizde de çoğalan taş ocaklarının zararlarından dolayı yakından biliyoruz.

Rize İkizdere’de sokağa çıkma yasağının olduğu gün, arkalarına kolluk kuvvetini alan sermaye, yaşam alanları için direnen köylülere saldırdı. Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatında kullanılmak üzere yaklaşık 16 milyon ton taşın alınacağı, Cengiz Holding tarafındankurulmak istenen taş ocağına karşı yöre halkının bir aydır sürdürdüğü direniş, jandarma eşliğinde getirilen iş makineleri ile bastırılmaya, gözaltılarla yöre halkı yıldırılmaya çalışılıyor.

Her yerde olduğu gibi, bu taş ocağı da İkizdere Vadisi’ne zarar verecektir. Ordu Çevre Derneği olarak, Ordu’daki ekolojik yıkımlara karşı mücadelemizi ülkemizin neresinde yaşanırsa yaşansın aynı duyarlılıkla sürdürüyoruz, destek veriyoruz.

Rize İkizdere’de halkın yaşam alanlarına sahip çıkmasına yapılan saldırıyı kınıyoruz, gözaltına almalarla mücadelenin durdurulamayacağını bir kez daha vurguluyoruz. Sonuç olarak, taş ocağı yapılmasından vazgeçilmelidir.

Ordu Çevre Derneği olarak İkizdere halkının yanındayız."

Haber merkezi