GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-11-2021 08:19   Güncelleme : 12-11-2021 08:19

ORÇEV'DEN EK ÖDENEK TALEBİ

Ordu Çevre Derneği, TBMM komisyonlarda tartışılan 2022 Bütçe görüşmelerinde yangın uçakları için verilen ek bütçe önergesinin ret edilmesini eleştirdi.

ORÇEV'DEN EK ÖDENEK TALEBİ

Yaz aylarında ülke genelinde yaşanan orman yangınlarında tartışılan yangın uçaklarının eksikliği ve alınamayan önlemler nedeniyle TBMM komisyonlarında Bütçe görüşmelerinde verilen yangın uçakları alınması için ek bütçe önergesi AKP ve MHP oylarıyla ret edildi.

"Bu yanlıştan dönülmeli"

Orçev Yönetim Kurulu, yangın uçakları alınması için ek ödenek talebinin ret edilmesine tepki göstererek, şunlara yer verdi; "Yangınlar nedeniyle yaptığımız açıklamada yangın uçakları alınmasının zorunluluğuna değinmiştik. Kaynakların nerelere kullanılacağına yönelik yapılan Bütçe sırasında verilen önergenin ret edilmesi kabul edilemez. Önerge neden ret edilir? Gerekçeler ve yaşanmışlıklar neden dikkate alınmıyor? Yazın yediden yetmişe hepimizin içi yandı, acı çektik. Bunlar bilindiği halde yangın uçağı alınmasına karşı olmanın bir anlamı olur, o da yangına davetiye çıkarmaktır. Yangınlara yönelik en etkili olan ve yaşanan yangında eksikliği ortaya çıkan yangın uçaklarının alınmasına karşı oy kullananlar yaşanan acıyı bir kat daha artırdı. Bunu unutmayacağız. Komisyonda önerge ret edilmiş olsa da geç kalınmış değil. Meclis oturumunda bu yanlıştan dönülebilir. Ordu Çevre Derneği olarak takipçisi olacağız ve TBMM oturumunda ek bütçenin onaylanması için uyarımızı yineleyeceğiz. Çağrımız, yanlıştan bir an önce dönülmesidir.”

Haber merkezi