GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-04-2021 12:46   Güncelleme : 25-04-2021 12:46

ORÇEV'den Çernobil vurgusu!

ORÇEV'den Çernobil vurgusu!

Ordu Çevre Derneği Çernobil Nükleer Santrali’nin patlamasının 35. yılında yeni tehlikelere dikkat çekerek, nükler santrallerinden vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “Çernobil Nükleer Santral kazasının üzerinden 35 geçti; Çernobil’in ardından Japonya’nın Fukuşima bölgesinde 11 Mart 2011 tarihinde bir nükleer kaza daha oldu. Her iki facianın zararları büyük oldu.

Aradan geçen onca yıla rağmen kanser vakalarında büyük artış yaşandı. Özellikle Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser vakalarının yakın tanığıyız. Facia yaşandı ancak etkileri bitmedi. Orman yangınları nedeniyle radyon yayılması devam ediyor. Japonya’da radyasyonlu suyun okyanusa bırakılacağı tartışılıyor. Nükleer atıkların ayrı bir çevre felaketine neden olduğu ve atıkların yok edilemediği biliniyor. Batı ülkeleri nükleer santralleri yapımından vaz geçiyor; kurulmuş olanların ömrü bittiğinde üretimden kaldırma kararı almışken ülkemizde yapılmak isteniyor.” diyerek yaşananlar vurgusu yapıldı.

Ekolojik yıkım oluyor

Açıklamada ekolojik zararlara değinilerek, “Ülkemizin en bakir bölgelerine yapılmak istenen nükleer santrallerle tehlike büyütülüyor. Yaşanan felaketlere rağmen siyasi iktidarlar nükleer enerji sevdasından vazgeçmiyorlar; Mersin/ Akkuyu’da ve Sinop/ İnceburun Yarımadası’nda nükleer santraller halk iradesini ve bilimsel gerçekleri hiçe sayarak devreye sokuldu. Ormanlar yok edildi, ekolojik yıkım yapıldı. Akkuyu’da çalışmalar sırasında yaşanan felaketler yarın yaşanabileceklerin habercisidir. Halkın kuşkuları artmaktadır.”

Enerjiye gereksinim yok

Enerji verilerine de yer verilen açıklamada, “Enerji gereksinimi iddiaları geçersizdir. Santral yüksek fiyatlarla enerji üretecek, halk daha pahalı enerji tüketecektir. Uygulanan neoliberal politikalar sonucunda kamu hizmeti olan enerji ve elektrik temini piyasa faaliyeti haline dönüştürülmüş, enerji tekellerinin kar egemenliğine teslim edilmiştir.

Türkiye’nin elektrik kurulu gücü 2021 Şubat ayı itibarıyla 96 bin 710 megavata ulaşmış, puant ihtiyacı da 50 bin megavat civarında tespit edilmiştir. Yani enerji için yeni tesislere gerek olmadığı gibi, tehlikesi büyük nükleer santrallere hiç gerek yoktur.” denildi.

Nükleer santrallerden vaz geçilmeli

Santrallerden vaz geçilmesi çağrısı yapılarak, “ORÇEV olarak, gelişen teknoloji ve dönüşüm ile ülkemizde enerji açığı bahanesiyle, kamu kaynakları heba edilerek nükleer santrallar kurulmasını kabul etmiyoruz.

Çernobil faciasının yıl dönümünde, enerji lobilerinin çıkarları doğrultusunda, alınan siyasi kararlarla insanlığa yapılacak en büyük kötülüğün farkına vararak, geleceği sorunlu projelerden bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz.

Nükleer santralların neden olduğu faciaları bir kez daha hatırlatarak hükümeti sorumluluğa davet ediyor, halk sağlığı başta olmak üzere, canlılara, doğaya vereceği zararların telafisinin mümkün olmayacağının altını çiziyoruz. Tüm canlıların maruz kalacağı felaketlere bir kez daha dikkat çekiyoruz.” denildi.