GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-11-2021 08:23   Güncelleme : 08-11-2021 08:23

ÖLÜMÜNE BEKLEYİŞ!

Organ bağışında ülke genelinde 13. Sırada olan ilimizde, son 8 yılda; 13 bin 13 kişi organlarını bağışladı. İlimizde, çeşitli nedenlerle beyin ölümü gerçekleşen 246 kişiden 87’sinin ailesi de organ nakline onay verdi.

ÖLÜMÜNE BEKLEYİŞ!

Organ Bağışı Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısının her geçen gün artış gösterdiğini hatırlatan Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, şöyle konuştu;

 “Ancak organ bağışı oranları düşük bir seviyede seyir ettiğinden, tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedir.

Bizler de Ordu İl Sağlık Müdürlüğü olarak daha önceki yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da organ bağışı ve nakli konusunda vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmek ve bağışçı sayısını artırabilmek amacıyla, ilimizde Covid-19 pandemisi de göz önünde bulundurularak, İl Hıfzıssıhha kurulunun almış olduğu tedbirler çerçevesinde gerek sağlık çalışanlarımıza gerekse halkımıza yönelik eğitimlerimizi hızlandırarak devam ediyoruz.”

Organ bağışında 13. sıradayız

Sağlık Bakanlığının verilerine göre; 2013-2021 yılları arası ilimizde 13 bin13 vatandaşımızın organ ve doku bağışında bulunduğunu da ifade eden Dr. Mustafa Kasapoğlu, şöyle devam etti;

246 beyin ölümü

“Söz konusu verilere göre ilimiz Türkiye sıralamasında 13. Sırada yerini almıştır. İlimizde organ nakli için bugüne kadar toplamda 246 beyin ölümü tespiti sonrası 87 ailemiz organ nakli için onay vermiştir. Organ nakli için onay veren ailelerimiz, nakil yapılan alıcı hastalarımızın durumlarını merak etmekte olup, bu konuda ailelere gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu vesileyle yakınlarını kaybetmenin acısı ile bu hayırlı kararı verebilen tüm ailelerimize Allah’tan sabır, hayatını kaybeden bağışçılarımıza rahmet diliyoruz.

Duyarlılık çağrısı

Halkımızdan dileğimiz; Bizim ya da en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Bir gün daha bizimle kalması için neleri feda edebileceğimizi? Ve bu durumdaki binlerce gözü yaşlı insanı? Gelin hep beraber el ele Organ bağışına destek verelim ve duyarlılık gösterelim.

Unutmayalım ki; Her Organ Bağışı Yeni Bir Hayattır Sizler de Organlarınızı Bağışlayın.” Haber merkezi