GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-08-2021 08:40   Güncelleme : 28-08-2021 08:40

"ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETTİLER"

Haber Sen 2 Nolu Şube Basın Sekreteri KESK Dönem Sözcüsü Kübra Evliyaoğlu Bektaş, "Günlerdir bizden adeta kaçırılan, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerin ürünü mutabakatın adı “ölümü gösterip sıtmaya razı etme” mutabakatıdır. Sonuç nedir? Hüsrandır. Yani dağ fare doğurmuştur. Toplu sözleşme değil “satış sözleşmesi” dediğimiz bu mutabakatı KABUL ETMİYORUZ." dedi.

 

KESK olarak üretimden gelen gücümüzü kullanıp tüm iş yerlerimizde, bugün bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini aktaran Bektaş, KESK olarak işçisinden kamu emekçisine,  emeklisinden asgari ücretlisine, küçük esnafından çiftçisine kadar emeği ile yaşam mücadelesi verenleri bir bütün olarak gördüklerini söyledi.

"Gelirimiz iyice eridi"

'2012 yılından bugüne kadar 5 kez toplu sözleşme masası kuruldu ancak ister mutabakatla isterse uzlaşmazlık sonucu gidilen hakem kurulu kararı ile sonuçlansın, kaybeden hep biz olduk' diyen  Kübra Evliyaoğlu Bektaş, sözlerine şöyle devam etti; "Yalan, dolan, talan üzerine kurulmuş bu sistemde “İnsanca yaşamaya yetecek bir maaş-gelir” talebimiz hep görmezden gelindi. Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyonun değil çocukların bile inanmadığı TÜİK enflasyon rakamlarının temel alındığı her toplu sözleşmede reel gelirimiz biraz daha eridi. 2021 yılında çarşıda, pazarda enflasyon %45’leri bulmuşken birinci yıl için verilen zam % 5+7=12 gibi gülünç bir oranı yandaş sendika büyük bir başarı, büyük bir kazanım olarak sunmaktadır. Bu mutabakatta; Kamu emekçilerinin yıllardır yaşadığı gelir vergisi adaletsizliğine son verilmesi yine yok. Verilen zammın bir bölümü vergi dilimi adı altında geri alınmaktadır. 4C’li 4B’liler olarak bilinen kamu emekçilerinin ek ödeme emeklilik gibi temel sorunlarının çözümü yine yok. Emekli olduğumuzda maaşlarımızın yarı yarıya düşmesine yol açan ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması başlığı yine yok. Farklı adlar altında güvencesiz istihdam edilenlerin kadrolu güvenceli istihdama geçirilmesi yine yok. KESK olarak 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet yoksulluk güvencesizlik dayatan bu mutabakatı kabul etmiyoruz."

"Hakem kurulunun iki dudağının arasında"

Bektaş, sözlerini şöyle tamamladı; "Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın Hakem Kurulunun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkûm eden mevcut sisteme karşı grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu sözleşme sistemi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Güvenceli istihdam güvenlik gelecek için; Hak alma yollarımızı kapatan mevcut köhne “toplu sözleşme” sistemi sürdükçe hepimiz kaybetmeye devam edeceğiz. Bu nedenle beş buçuk milyon kamu emekçisinin ve kamu emeklisinin ortak ekonomik, sosyal, demokratik, özlük ve mesleki hak ve çıkarlarını temel alan, İktidarın hem işveren olarak tarafı hem de hakemi olmadığı, Başta ILO sözleşmeleri olmak üzere, uluslararası sözleşmelerle evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu pazarlık sözleşme sistemi istiyoruz."

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy