GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 08:20   Güncelleme : 27-09-2021 08:20

"OKULLAR DA KARANTİNAYA GİREBİLİR"

Eğitim-Sen Ordu Şubesi Başkanı Sezgin Yılmaz, ülke genelinde olduğu gibi Ordu'da da bazı okullardaki sınıflarda karantina kararı alındığını belirterek, önlemlerin alınmamaya devam etmesi durumunda okulların da karantinaya girebileceğini söyledi.6 Eylül tarihinde okulların açılmasının üzerinden 3 hafta geçtiğini ve bu süreçte ilimizde her gün karantinaya alınan sınıf sayısının arttığını aktaran Yılmaz, bu şekilde devam ederse ve önlemler alınmazsa ilerleyen zamanlarda daha çok sınıfın hatta okulların karantinaya alınmasının kaçınılmaz göründüğünü dile getirdi.

"MEB'i tekrar uyarıyoruz"

'Milli Eğitim Bakanı okullar açılmadan tüm önlemlerin alınarak yüz yüze eğitime hazır olduğunu açıklamıştı. Okulların açılmasından bu yana sürekli dile getirdiğimiz gibi alınan önlemler yetersiz' diyen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti; "Yetersizliğin ötesinde maske ve dezenfektan haricinde hiçbir önlem alınmamış. Pandemi döneminde en çok dikkat edilecek husus hijyen, temizlik ve mesafe olmasına rağmen bunlarla ilgili hiçbir düzenleme yapılmamıştır. Temizliği ve güvenliği sağlayacak olan yardımcı hizmetler personeli görevlendirilmemiştir. Yıllardır okullara kadrolu yardımcı hizmetler personeli alınmamaktadır. Bu hizmeti İŞKUR aracılığı ile geçici personellerle yapılmaktadır. 22 Eylül tarihinde İŞKUR üzerinde personel alımı yapılmış ama alınan personel sayısı açık olan okulların nerde ise yarısı kadar. Bunların göreve başlamaları ise ekim ayının başı olarak açıklandı. Bunu yanında sınıf mevcutları kalabalık okullar var. Sınıflarda ve okullarda mesafeyi korumak nerdeyse imkansız. Eğitim Sen olarak biz yüz yüze eğitimin sağlıklı bir şekilde yapılması için taleplerimizi sürekli dile getirdik. MEB’i bir kez daha gerekli önlemleri alma konusunda uyarıyoruz."

"Sınıf mevcutları seyreltilmelidir"

Yılmaz, son olarak yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Fiziki mesafe sağlanmadan yüz yüze eğitimin sürdürülmesi mümkün değildir. Sınıf mevcutları seyreltilmelidir. MEB acil ek bütçe çıkartmalıdır ve okullara kaynak aktarmalıdır. Acilen ek derslikler yapılmalıdır. Ders süreleri, okulda bulunulan süre azaltılmalıdır. Yeterli öğretmen ataması yapılmalıdır. Okulların gerçek bilgisine sahip olan alanın özneleri olan öğretmenler ve velilerle birlikte kararlar alınmalıdır. Acil olarak okullarda hijyeni ve temizliği sağlayacak olan kadrolu personel alınmalıdır."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)