GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-05-2021 23:12   Güncelleme : 14-05-2021 23:12

Okul öncesi eğitim kurumları açılmak istiyor!

Okul öncesi eğitim kurumları açılmak istiyor!

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Dernekleri, 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü okul öncesi eğitim kurumlarının açılmasını istediklerini belirttiler.

'Ülkemizde Okul Öncesi Eğitim kurumlarının kapatılması birçok kişi tarafından salgının yayılmasını önlemeye yönelik bir tedbir olarak görünse de, bunun böyle olmadığı yapılan bilimsel araştırmalar ile ortaya konmuştur.  Bu yönde alınan olumsuz kararlar ile 0-6 yaş çocuklar ve aileleri yangının tam da ortasına atılmıştır' denilen açıklamada, "Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları 0-6 yaş çocukların pedagojik gelişimlerine katkı sunmalarının ve eğitimin temelini oluşturmanın yanı sıra, çalışan anne babalar için de gözlerinin arkada kalmayacağı, diğer seçeneklerin içerisinde en güvenli, en kontrollü ve en korunaklı limandır." denildi. 

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Dernekleri, şu ifadelere yer verdi; "Okul Öncesi Eğitim Kurumları 1 Haziran 2020 den itibaren ne kadar güvenli ve kontrollü olduklarını defalarca kanıtlamıştır. Her yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde okul öncesi eğitim kurumlarının açık kalacağı belirtilmişken, son genelgede Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulları ve öğrencileri mağdur edilmiştir.

Okul Öncesi Eğitim Kurumları içerisinde aynı yaş grubuna hitap etmesine rağmen iki bakanlık arasındaki farklı uygulamalar nedeniyle çocuklarımızın okullarından ve öğretmenlerinden uzak kalması haksızlıktır. Aynı yaş gruplarına hizmet veren, Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurumlar arasında ayrım yapılması, kreş ve gündüz bakımevlerinin açık olup, anaokullarının kapalı olması, kurumlar arası haksız rekabete sebebiyet vermesi açısından da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarını temsil eden sivil toplum kuruluşları olarak talebimiz;

a-) 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü okullarımızın açılabilmesi için gerekli bilgilendirmenin bu tarihten önce kamuoyu ile paylaşılmasını,

b-) Okul Öncesine hizmet veren kurumlar için bundan sonraki süreçte bu tür kararlar alınırken ilgili bakanlıkların koordine olması ve aynı yaş gruplarındaki kurumlar için aynı kararları almasını talep ediyoruz."

Haber merkezi