GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-04-2021 10:55   Güncelleme : 24-04-2021 10:55

Öktenay'dan eğitim vurgusu

Öktenay'dan eğitim vurgusu

Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101’ncı yıldönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Deva Partisi Ordu İl Başkanı Ercan Öktenay’ın bayram kutlamasında geleceğimiz olan çocukların eğitimine yönelik vurgular dikkat çekti.

Mesajında bundan 101 yıl önce Milli Hâkimiyet’in göstergesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan 23 Nisan’ın, 1929 yılından bu yana “Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlandığını hatırlatan Öktenay, “milli iradenin bağrından çıkardığı TBMM’ni açarak egemenliğin ve cumhuriyetin temelini atan Atatürk’ün ülke kalkınmasında çocukların eğitimine verdiği önemin göstergesi olarak Maarif Kongresi’ne de atıfta bulundu.

Öktenay, ulu önderin Maarif Kongresi’nde “Gelecek için hazırlanan vatan çocuklarına, hiçbir zorluk karşısında baş eğmeyerek sabırla çalışmalarını ve eğitimdeki çocuklarımızın ana babalarına da yavrularının eğitimlerini tamamlamak için her fedakârlığa katlanmaktan çekinmemelerini öneririm. Büyük tehlikeler karşısında uyanan milletlerin ne kadar kararlı oldukları tarihçe ispat edilmiştir. Silâhıyla olduğu gibi beyniyle de mücadele etmek zorunda olan milletimizin, birincisinde gösterdiği gücü ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur” sözleriyle ortaya koyduğu öngörünün bugün bile geçerliliğini koruduğunu belirterek şu tespitlerde bulundu.

Sosyal devlet ilkesinin içi doldurulmalı

“Her çocuk kaliteli ve nitelikli eğitime erişebilmelidir. Sosyal devlet ilkesinin içi doldurularak yoksul aileler için en azından barınma, beslenme, giyecek destek sistemi kurulmalıdır. Bu anlamda her çocuğun öğrenmesi ve gelişimi için gerekli asgari standartlar devlet tarafından sağlanmalıdır. Onların sesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları vesilesiyle eğitim süreçlerinin, araştırma ve geliştirme bulguları ile desteklenmesinin ve çocukların yoksullukta değil eğitime erişimde eşitliğe kavuşturulmasının gerekliliğine bir kez daha vurgu yapılmalıdır.”

Eğitimde reform beklentisi

Eğitim ve okulu çağın kavramlarıyla yeniden düşünmek, sistemi evrensel ilkeler üzerine tekrar inşa etmek ve insanlık için yeni bir eğitim modeli sunmanın gereğine de işaret eden Öktenay,” tarihimiz ve eğitimsel birikimimiz bizi buna zorluyor” sözleriyle tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

Haber merkezi