GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-08-2021 08:30   Güncelleme : 31-08-2021 08:30

"ÖĞRETMENLERE TEST DAYATMASI YAPILAMAZ"

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ömer Okumuş, aşı olmayan öğretmenlerden haftada iki kez PCR testi istenecek olmasının tam bir eziyete dönüşebileceğini belirterek, "Sağlık konusunda kişilerin Anayasaya göre bireysel tercih hakları var. Herhangi bir kişiye siz illa aşı olacaksınız diye zorlama yapamazsınız." dedi.

 

Öğretmenlere zaten sık sık aşı olun tavsiyesinde bulunduklarını aktaran Okumuş, ancak PCR testi dayatmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

"Evdeki veliye de PCR yapılacak mı?"

Öğretmenlerin büyük çoğunluğunun aşı olduğunu, olmayanlar için farklı uygulamalara gidilmemesi gerektiğini savunan Okumuş, sözlerine şöyle devam etti;

"Öğretmenlere  Gönlümüzden geçen herkesin aşı olması ve koronavirüs pandemisi salgının bir an önce bitmesidir. Ama bu sağlık konusunda kişilerin Anayasaya göre bireysel tercih hakları var. Herhangi bir kişiye siz illa aşı olacaksınız diye zorlama yapamazsınız. Hukuki olarak böyle bir zorlama olamaz. Elbette herkesin aşı olmasını istiyoruz. Ama aşı olmak istemeyen öğretmenlere de her hafta 2 kez PCR testi yapılması da tam bir eziyet olur. O zaman öğrencinin virüs getirmediğini nereden bileceksiniz? Öğrencinin evindeki herkese de PCR testi yapılacak mı? Bana çok mantıksız geliyor.

"Zorlama olmaz"

Aşı olan insanlar tekrar bu hastalığa yakalanmayacak diye bir şey yok. Yakalanıyor, hatta ölenler bile var. Taşıyıcı pozisyonunda olabilir. 'Siz niye aşı olmadınız? Size ceza olarak PCR testi uygulayacağız' gibi bir dayatmanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Hükümet aşı konusunda bir dayatma içerisine girmesin. Biz öğretmenlerimize zaten aşı olmaları yönünde çağrıda bulunduk. Ancak hiç kimse de öğretmenlerimize aşıyı zorunlu tutmasın. İsteyen olsun. PCR testi de zorunlu olmasın."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)