GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-11-2021 08:07   Güncelleme : 25-11-2021 08:07

ÖĞRETMENLER BORDRO YAKTI!

Eğitim camiasının ve öğretmenlerin sıkıntılarını dile getiren Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (EĞİTİM-İŞ) Ordu Şubesi, Ceren Özdemir Meydanında bordro yaktı.

ÖĞRETMENLER BORDRO YAKTI!

24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayan Eğitim-İş Ordu Şube Başkanı Neşet Sayman, 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla Ceren Özdemir meydanında basın açıklaması yaparak Türkiye’de öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri gördüğünü, taleplerinin karşılanmadığını açıkladı.

Başkan Sayman, açıklamasının başında, “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mekteplerinin kendisine verdiği “Başöğretmen” unvanını kabul etmesinin de yıldönümü olan 24 Kasım tarihi, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle Başöğretmenimiz Atatürk’ü saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz.” diyerek tüm öğretmenlerin günlerini kutladı.

700 bin öğretmen atama bekliyor

Türkiye’de öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri görmediğini, taleplerinin karşılandığını söylemenin mümkün olmadığını belirten Başkan Sayman, “Ülkemizdeki eğitim ve bilim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralardadır. Geçtiğimiz yıllar içinde eğitim ve bilim emekçilerinin aldıkları maaşlar, rakamsal olarak artmış gibi görünse de enflasyon nedeniyle insanca yaşam seviyesinden daha da uzaklaşmıştır. Satın alma gücü düşen öğretmenlerimizin yarısından fazlası ancak ek işler yaparak geçinebilir hale gelmiştir. Seçim boyunca hükümetin dilinden düşmeyen 3600 ek gösterge konusunda da hiçbir adım atılmamıştır. Ataması yapılmayan öğretmen sayısı 700 bini geçmişken, 80 binin üzerinde eğitim emekçisi ücretli öğretmen denen güvencesizlik altında sömürülürken ücretli öğretmenlik gibi geçici çözümlerle okullardaki öğretmen açığının kapatılması mümkün değildir.” dedi.

 

Taleplerini sıraladı

Başkan Sayman, açıklamasının sonunda öğretmenlerin sorunlarının çözümü için taleplerini şu şekilde sıraladı:

“İnsanlık onuruna yaraşır bir ücret alıp, insanca yaşamak istiyoruz! Söz verilmesine rağmen yaşama geçirilmeyen 3600 ek gösterge hakkımızı istiyoruz! Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratan ve yaratacak uygulamalara son verilmesi istiyoruz! Ek ders ücretlerimizin emekliliğe sayılmasını talep ediyoruz! Eğitim emekçilerinin köle değil geleceğin mimarları olduğunun idrak edilmesini istiyoruz! Sadece öğrencilerimiz ve kendimiz için değil ülkemizin geleceği için laik, bilimsel, adil ve kamusal eğitim istiyoruz! Eğitim kurumlarımızın personel ihtiyacının, hükümetin ekonomi ve eğitimde din eksenli politikaları ile değil nesnel ve bilimsel kriterlerle belirlenmesini talep ediyoruz! Yeterli sayıda öğretmen ve yardımcı personel istihdam edilmesini istiyoruz! Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçecek önlemler alınmasını talep ediyoruz! Her şeyden önemlisi meslek onurumuzu geri istiyoruz!”

Ordu Hayat/Soner Özdemir