GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-10-2021 23:19   Güncelleme : 19-10-2021 23:19

ODÜ’DEN DÖNER SERMAYE AÇIKLAMASI

Ordu Üniversitesi’nde Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü kurulması ve faaliyetleri ile ilgili basında çıkan haberlere Rektörlük açıklık getirdi.

ODÜ’DEN DÖNER SERMAYE AÇIKLAMASI

Ordu Üniversitesi rektörlüğünden yapılan açıklama şöyle;

“Üniversitemizde Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü 28.01.2010 tarihinde 2010/3 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 51’ inci maddesi esas alınarak kurulmuştur. Faaliyet alanları da bu çerçevede belirlenen Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü, aynı kanunun 58. maddesi gereği faaliyetlerini yürütmektedir. Dolayısıyla 2020 yılı Sayıştay raporunda yapılan değerlendirmelerin, 2010 yılında kurulan ve halihazırda yasal çerçevede faaliyetine devam eden bu birimin Rektörün temsil ve ağırlama harcamaları için yeni kurulan bir birim gibi haberleştirilmesi kasıtlı ve gerçekten uzak yapılan değerlendirmelerdir.

Bununla birlikte ilgili haberlerde yer verilen “…eğitim için ayrılan ödeneğin, Rektörlüğün temsil ve ağırlama harcamaları için kullanıldığına” yönelik söylemler yasal dayanağı ve uygulama imkânı bulunmayan, gerçeği hiçbir şekilde yansıtmayan ifadelerdir. Eğitim-öğretim için ayrılmış olan bütçenin, Rektörlük temsil ve ağırlama kalemi için kullanılması hiçbir suretle söz konusu değildir.” Haber merkezi