GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 21:30   Güncelleme : 27-04-2021 16:49

ODÜ'DE MOBİNG İDDİASI!

ODÜ'DE MOBİNG İDDİASI!

Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Sezgin Yılmaz, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde görevli bir kadın akademisyenin fakülte yöneticileri tarafından mobing şiddetine uğradığını, hatta cezai işlem uygulandığını söyledi.'Fakültenin yöneticileri kişisel ihtiras ve güç gösterisi olarak üyemiz üzerinde psikolojik baskı oluşturmaya çalışmıştır' diyen Yılmaz, "Son yaşanan disiplin soruşturmasında da tespit ettiğimiz usulsüzlükler vicdanları yaralamıştır. Açılan soruşturmaların içeriği ve verilen cezaların bu kişilerce yazılmış gerekçeleri gülünçtür. Dahası Üniversite yönetimi bu isimlere bir dur dememiş, hukuksuzluğa göz yummuş." dedi.

"Cezalar hep iptal edildi"

CİMER üzerinden asılsız ihbar ve şikayetleri kullanan Müzik ve Sahne Sanatları yöneticilerinin yersiz incelemeler açarak, çalışma barışını ihlal etmeyi sürdürdüğü aktaran Yılmaz, şunları söyledi; "Üyemizin sekiz yıla yayılan yaşadığı mobing şiddetinde dikkatimizi çeken şudur: Neredeyse bütün olay ve durumlar içinde bu yöneticilerin aktif görev aldığını elimizdeki belgelerde görüyoruz. Maalesef sürekli bu üç yöneticinin isimleriyle karşılaştığımız dosyalarda bu isimlerin eliyle yürütülen işlemlerin hepsi hukuka aykırı olarak önerilmiş ve verilmiş, itiraz süreçlerinden sonra iptal edilmiş cezalarla doludur."

"Dava açtık"

'Fakülte Dekanı ve Dekan Yardımcılarının üyemize karşı mobing fiillerini belgeleyen dokümanları incelediğimizde bir eğitim skandalı ile karşı karşıya kaldığımızı fark ettik' diyen Yılmaz, sözlerini şu şekilde tamamladı; "Etik değerleri çiğnemek pahasına bu uygulamaların mimarları olan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi yöneticileri bu etik dışı eylemlerini sürdürmeye devam etmektedir. Ordu Üniversitesi’nde üyemizin akademik kimliğine karşı yürütülen bu mobing uygulamaları Türk hukuk tarihine geçecek belgelerle doludur. Üyemiz nezdinde iç hukuk yolları başlatılmış, yaşanan durumlar Yüksek Öğretim Kurumu’na bildirilmiştir. Üyemize uygulanan idareci şiddetini belgeleyen disiplin işleminin iptali istemiyle, Ordu 12 Nisan 2021 tarihinde Ordu 1. İdare Mahkemesi’ne davamızı açtık."

Haber merkezi