GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 08:50   Güncelleme : 23-02-2021 08:50

“ODÜ KAN KAYBEDİYOR“

“ODÜ KAN KAYBEDİYOR“

 

Eğitim İş, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan’ı, keyfi tutumları nedeniyle alanında uzman öğretim üyelerini başka illere kaçırmakla suçladı.

Bunun son örneğinin de İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde Profesörlük unvanı kazanan ama profesörlük kadrosu tamamen rektörün kişisel tutumu nedeniyle verilmeyen Erdinç Parlak olduğu belirtilen Eğitim İş Ordu Şubesinin açıklamasında; “Rektör Sayın Ali Akdoğan göreve başladığında bölüm başkanı olan Erdinç Parlak hocamızdan öncelikle bölüm başkanlığını bırakması istenmiştir. Sonraki süreçte de hakkında açılmış bir idari soruşturma ve verilmiş bir ceza bulunmamasına rağmen hak ettiği profesörlük kadrosu kendisine verilmeyerek bir mağduriyet yaratılmıştır. Akademik personele yaşatılan bu mağduriyet sonuçta Ordu Üniversitesi’nin kaybetmesine yol açmıştır. Iğdır Üniversitesi’ne profesör kadrosuyla geçen Erdinç hoca artık çalışmalarını Iğdır’da sürdürecektir ve Iğdır’a katkı sunacaktır. Kaybeden Ordu Üniversitesi ve Ordu olmuştur“ denildi.

Yüksek Lisans Programı da açılamaz

Ordu Üniversitesi’nin en çok tercih edilen bölümlerinden biri olan İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde hakkı olan Profesörlük kadrosunun bir öğretim elamanına verilmeyişinin öğrencileri de rahatsız ettiği ve CİMER’e bu konuda şikâyetler yapıldığına da vurgu yapılan açıklama şöyle;

“Rektörün bu hukuk dışı uygulaması sonucu bölüm yüksek lisans programı açma yeterliliği de kaybetmiştir. Yakın gelecekte doktora programının açılma olasılığı da azalmıştır.

Ordu Üniversitesi, bu anlayışla yönetilmeye devam ettiği sürece, üniversiteler arasındaki bilim yarışında gerilere düşmesi kaçınılmazdır. Profesörlük hakkını elde etmiş bir hocaya kadro vermeyerek onun başka bir üniversiteye gitmesine neden olan Sayın Rektör Ali Akdoğan, Diyanet İşleri Başkanının kardeşini üniversiteye memur olarak almış, bu kişinin kızı ve gelini de aynı dönemde yüksek lisansa öğrenci olarak alınmıştır. Tüm bu yaşananları “yasalara uygundur” diye açıklayan Sayın Ali Akdoğan, yasalara tamamen uygun bir şekilde profesörlük hakkını kazanan bir hocaya, hakkı olan kadroyu açmamasını nasıl açıklayacağını merak ediyoruz.

Endişe duyuyoruz

Liyakatinden dolayı değil AKP yandaşlığı nedeniyle Ordu Üniversitesine rektör olarak atandığını düşündüğümüz Sayın Ali Akdoğan’ın, üniversitemizi taşıyacağı mecradan Ordu şehri ve üniversitemiz adına endişe duyuyoruz.“ Haber merkezi