GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-08-2021 08:45   Güncelleme : 28-08-2021 08:45

NEFES KESEN TATBİKAT

NEFES KESEN TATBİKAT

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma Amirliğine bağlı Su Altı Arama Kurtarma ekipleri deniz, göl ve akarsularda yaşanması muhtemel boğulma ve kaybolma olaylarına karşı 7 gün 24 saat görev yapıyor. Her daim hazır olan ekipler, periyodik olarak yaptıkları çalışmalarla gerçeğini aratmayan su altı arama ve kurtarma tatbikatları gerçekleştiriyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma Amirliğine bağlı Su Altı Arama Kurtarma ekipleri 28 dalgıç personel, 3 adet zodyak bot ve 1 adet arama kurtarma aracı ile Ordu genelinde ve talep olması durumunda Türkiye’nin dört bir yanında faaliyetlerine devam ediyor. Ekipler yaşanması muhtemel olaylara karşı kendilerini daima hazır tutmak için yüksek irtifa, tatlı ve tuzlu sularda dalış yapıp, arama kurtarma tatbikatları yürütüyor.

Su Altı Arama Kurtarma ekipleri bu kapsamda Altınordu ilçesinde gerçeğini aratmayan bir tatbikat gerçekleştirdi. 6 kişilik ekip, eğitim tatbikatı senaryosu gereği bir vatandaşın denize düşerek kaybolduğu ihbarını aldı. Hazır kıta bekleyen ekipler saniyeler sonra itfaiye binasından çıkıp, belirtilen bölgeye gitti. Burada botla suya açılan dalgıçlar, yer tespitinin ardından dalış yapıp, arama çalışması gerçekleştirdi. Su altında arama yapan ekipler senaryo gereği kazazedeyi bota alarak karaya çıkardı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Müdahale Şube Müdürü Ali Güneş de, Su Altı Arama Kurtarma ekibi olarak 7 gün 24 saat görev başında olduklarını söyledi. Haber merkezi