GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 23:06   Güncelleme : 07-10-2021 23:06

NEFES ALAN ŞEHİR

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, ilçenin ticaret ağırlıklı yerleşim alanlarından biri olan Yeni Mahallenin kalbinde yeşil yoğunluklu bir yaşam alanı oluşturmak için çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Artık modern şehircilik anlayışında şehirler yerinde nefes alınabilen şehirlerdir." dedi.

NEFES ALAN ŞEHİR

Altınordu Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı Belediye Meclis Salonu’nda Yeni Mahalle'ye yapılan proje hakkında bilgilendirmelerde bulunan Başkan Tören, Altınordu Belediye hizmet binasının da içinde bulunduğu proje alanında çalışmaların hızla devam ettiğini, proje tamamlandığında 3000 metrekare yeşil alana sahip bir doğal sosyal kampüs oluşacağını belirtti.

"Otoparkı yeniliyoruz"

Belediye hizmet binasının önünü de projeye dahil ettiklerini aktaran Tören, sözlerine şöyle devam etti; "Otoparkın her yağışta ciddi manada su aldığı otoparkı kullanan vatandaşlarımız ve meclis üyelerimizin de sıkça şahit olduğu bir husustur. Yukarıya yağan yağmurun otoparka geçtiğini gördük. Bir izolasyon ihtiyacı vardı. Sökülüp yenilenmesi gerekliliği teknik olarak da elzemdi. Madem burayı söküyoruz o zaman yeşil alanı, mevcut bu konseptin içerisine dahil ederek buraya bütüncül bir anlayışla hem estetik kaygıları hem şehir kimliği ile hem şehrin karakterine hem de hizmet binamızın altında yapmak istediğimiz Sosyal Kampüsün de ruhuna uygun hale getirelim istedik.

"Çekim merkezine dönüşecek"

Bütün alanı bölgenin, coğrafyanın iklim şartları içerisinde büyüyebilecek ve şehrin yeşili ve şehrin aidiyet coğrafyamızın bir parçası olan 15-16 yaşındaki yetişkin ağaçlarla birlikte burayı bir ticari merkez değil bir dinlence bir teneffüs yeri olarak planladık ve 700 metrekare büyüklüğünde yapacağımız Safahat, Nutuk Kafemiz içerisinde gençlerimiz öğrencilerimiz sıkıldıklarında dışarı çıkabilecekler. Kadınlarımız için bir Fitness Merkezi, bir Sosyal Market, bir Sanat Galerisi, Aile Danışma Merkezi, Mükemmeliyet Merkezi ile büyük bir Sosyal Kampüste yaklaşık iki bin beş yüz insan popülasyonunu karşılayabilecek bir alan ortaya çıkarıyoruz. Dolayısı ile burada böyle bir alanda Yeni Mahallede insanlarımız 60-65 yaşındaki bir büyüğümüz dinlenmek için torununu dışarıya çıkarmak için komşusu ile sohbet etmek için Çevre yolunu veya Atatürk Bulvarını aşıp da kıyı kenara gitmek zorunda kalmasın. Artık modern şehircilik anlayışında şehirler yerinde nefes alınabilen şehirlerdir. Bittiğinde inşallah yeşil yoğunluklu insanın nefes alabileceği teneffüs edebileceği güzel harikulade bir yaşam bir dinlence bir sosyal çekim merkezine dönüşmesini arzu ediyoruz.”

Sağlıklı alt yapı nitelikli ulaşım ağı için hem merkezde hem de kırsalda mesaiye devam ettiklerini belirten Başkan Aşkın Tören, Güzelyalı, Zaferimilli, Karşıyaka, Emen, Osmaniye gibi  mahallelerde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Tören, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu hep birlikte yaşamak için de bir etkinlik hazırladıklarına değinerek, "Kültür ve Sanat şehri, Genç Dostu Şehir olarak özellikle eğitim öğretim akademik yılında şehrimizde ev sahipliği yaptığımız 20 bini aşkın üniversite öğrencimize de bu milli birlik gününde bir etkinlik düzenlemeyi planlıyoruz." dedi.  Haber merkezi