GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-08-2021 08:35   Güncelleme : 27-08-2021 17:06

"MIŞ GİBİ YAPIYORUZ!"

Ordu Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMM) Başkanı Bahadır Baş, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan işsizlik verilerine karşı kamuoyunda bir güvensizlik olduğunu belirterek, "Açıklanan rakamlar, herkesin vicdanında, aklında eşit yer bırakmalı." dedi.

 

TÜİK'in açıkladığı rakamların piyasalara güven vermesi gerektiğini savunan Baş, Haziran ayında işsizlik rakamlarının azalmasını bir ekonomist olarak izah edemediğini söyledi.

"Temmuz rakamları çok sert gelecek"

Temmuz ayı itibariyle işten çıkarma şartının kaldırılacağı için işsizlik rakamlarında bir değişiklik olacağını aktaran Baş, sözlerine şöyle devam etti; "Ülkemizde işsizlik rakamları çok önemli kurumlardan biri olan TÜİK tarafından açıklanıyor. Ancak kamuoyunda bir güven sorunu var. Çünkü hesaplama metotları, hesaplama şekillerini değiştiriyorlar. Burada sorun şu; iş arama umudunu kaybeden vatandaşların hesaplamalara dahil edilmemesi tabloları olumsuz etkiliyor. Maalesef Temmuz ayının işsizlik rakamları çok sert gelecek. Çünkü 30 Haziran'a kadar işten çıkarma yasağı nedeniyle işçileri işten çıkartamıyorlardı. Temmuz ayında işsizlik rakamlarında bir değişik olacağı aşikar. Zaten Haziran ayında da işsizlik sayısının azalmasını ben bir mali müşavir ve ekonomist olarak izah edemiyorum. Ama Temmuz ayında işsiz sayısında artış olacaktır."

"Açıklanan veriler sahiplenilmeli"

Açıklanan verilerin daha gerçekçi olması durumunda bu verileri her kesimin sahiplenebileceğini söyleyen Baş, "Ülkemizin kaynaklarıyla oluşturulan kurumlarımızın güvensizlik yaşatmaması lazım. Açıklanan verilerin toplumun her kesimi tarafından anlaşılır, izah edilebilir ve vicdani olması lazım. Maalesef son zamanlarda açıklanan çoğu verinin toplumun önemli bir kesimi tarafından kabul edilmediğini görüyoruz. Mış gibi yapıyoruz. Sayıları, verileri ortaya koyuyoruz. Oysa bu rakamlara inanan kişi yok. Bu bizim devletimiz ve kurumlarımız için olumsuz bir durumdur. Bunu düzeltmemiz lazım. Bu ülke ve kurumlar bizim. İtibar sorunu olmaması ve piyasalara güven vermesi gerekir. Her açıklanan veri ülkenin 85 milyonu tarafından aynı şekilde sahiplenilmeli ve hissedilmeli. Rakamlar istenildiği gibi açıklanmamalı. Açıklanan rakamlar, herkesin vicdanında, aklında eşit yer bırakmalı." diye konuştu.

Öte yandan TÜİK'in Haziran ayı işsizlik rakamlarına göre; Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 823 bin kişi azalarak 3 milyon 399 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 2,5 puanlık azalış ile yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı ise 2,5 puanlık azalış ile yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)