GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-07-2021 08:55   Güncelleme : 06-07-2021 08:55

"MEMURU ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ"

Memur-Sen Ordu İl Temsilciliği üyeleri, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur maaşlarına yapılan zammın yetersiz olduğunu savundu.

Memur-Sen İl binası önünde toplanan yaklaşık 100 kadar üye, 'Seyyanen zam verilsin, gelir kaybı giderilsin' pankartı açtılar.

Açılış konuşmasını yapan Memur-Sen İl Temsilcisi İsmail Çelenk; "Sahaya ilk olarak memurlar indi. Her zaman milletin değerleriyle yürürüz. Güçlü memur, güçlü devlettir. Memur mutlu olursa, ülke daha güçlü olur. Kesinlikle memuru enflasyona ezdirmeyeceğiz. Memur-Sen bu toplu sözleşmeye de hazır bir şekilde gidiyor." dedi.

"Memurun alım gücü zayıfladı"

Diyanet-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Karadeniz ise şunları kaydetti; 2019 yılı Ağustos ayında açıklanan ve  2020 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan Hakem Kurulu kararından bugüne tam 18 ay geçti ve bu 18 Ayda: Gerçekleşen enflasyon: %24,28, Hedeflenen enflasyon: %7,5, Memura verilen zam: %11,40, 18 ayda Dolar %46,05 arttı, 18 ayda Euro%54,50 arttı, 18 ayda Altın(Gr.) %71,33 arttı, 18 ayda Yağ (18 LT) %116,04 arttı, 18 ayda Elektrik(kr/kWh) %30,91 arttı, 18 ayda Doğal Gaz(m3/TL) %23,68 arttı. Bu veriler maalesef,  memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor.

"Seyyanen zam istiyoruz"

6. dönem toplu sözleşmenin arefesinde,  bugün açıklanan enflasyon rakamları, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil etmiştir. Son 18 aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman hedeflenen enflasyonun 3 katı,  maaş ve ücretlere yapılan artışın ise tam 2katından fazla oranda bir sapma olduğu görülecektir. Aslında hükümet, oluşturduğu sistematikte “kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz” diyerek bu gerçeği itiraf etmektedir. Fakat Memur-Sen olarak; 4. ve 5. Dönem Toplu sözleşme süreçlerinde hükümetin sığınağı haline gelmiş olan “kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün hakkaniyeti yansıtmadığını söyleyerek kamu görevlilerinin büyümeden ve refahtan pay alması gerektiğinin altını çizdik ve bunun mücadelesini verdik. Seyyanen zam çağrımız, bu kapsamda görülmeli, gelir kayıpları giderilmeli... Meseleleri öteleyerek bir yere varamayız. Çözüm yeri masadır. Masada bahaneler değil hakikatler, gerçekler konuşulmalıdır. Çözümsüzlüğe kamu görevlilerinin tahammülü yoktur."

Ordu Hayat/Tevfik Kul