GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-06-2021 09:00   Güncelleme : 11-06-2021 09:00

"MEMUR PAKETİ HAYATA GEÇİRİLMELİ"

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Fatih Galender Zengin, 2019 yılında ortaya koydukları memur paketinin sorunları çözeceğini belirterek, "Hedeflenen enflasyona dayalı maaş zammı politikasından vazgeçilmeli" dedi.

 

6. Dönem Toplu sözleşmede memurların hakları için yapılacak her türlü eylem ve etkinliğe hazır olduklarını aktaran Zengin, "Bizim meselemiz çalışanlar, mücadelemiz onlar için." diye konuştu.

"İlave zamlar yapılmalı"

Memurların iyiliği için Memur-Sen ile ortak talepler yaparak toplu sözleşme masasına oturmaya hazır olduklarına dikkati çeken Zengin, şunları söyledi; "Kamu çalışanlarının ve emeklilerinin alım güçlerini yükseltmek üzere büyümeden pay yani refah payı uygulanması zorunludur. Enflasyonun altında zam alan memur ve emeklilerin maaşlarındaki erime ve geçmiş dönem kayıtlarının karşılanması için ilave bir artış gerekmektedir. Yüzde 17’yi aşan enflasyon rakamları ortadayken, kamu çalışanlarına reva görülen rakam nedir? Yüzde 4+4 ve 3+3.  Sonradan verilen enflasyon farkları ise kayıp hanesine yazılan farklardır. Ülkemiz yüzde 7 büyüdü. O zaman bu büyüme kamu çalışanlarına da yansıtılsın. Son 10 yılda yapılan hiçbir toplu sözleşmede refah payı uygulaması yok. Biz refah payı uygulamasının da hayata geçirilmesini istiyoruz. Masaya sağlam ve güçlü taleplerle oturursak sonuç alabiliriz."

"3600 sözü yerde kalmasın"

Memur paketinin içeriğine de değinen Zengin; "Tüm ek ödemelerin emekliliğe sayılmasını istiyoruz. Çalışırken aldıkları maaşları emekliye ayrılınca alamayan ve mağdur olan insanların sorunu çözülsün istiyoruz. 3600 ek gösterge konusunda söz verildi. Tüm kamu çalışanlarını kapsayacak bir adım atılmalı ve verilen söz yerine getirilmeli. Sözleşmeli personeller konusunda derhal adımlar atılmalı. Kamudaki memurlara iki defa bayram ikramiyesi verilmeli. Enflasyon rakamları dikkate alındığında memur maaşlarına yapılan artışların her dönem gerçekleşen enflasyonun gerisinde kaldığı görülmektedir. Bu erimenin telafisi için memurlara ek zam verilmelidir." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy