GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 08:30   Güncelleme : 20-04-2021 15:50

"MAZOTU BİLE KARŞILAMIYOR"

14 aydan bu yana pandemiden dolayı zor bir süreçten geçen Ordu'daki dolmuşçular, yüzde 50 yolcu taşıma sınırlaması sonrası iyice mağdur oldu. Ordu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Adem Yavuz, "Hafta sonu en azından Cumartesi günleri çalışıyorlardı. Artık dolmuşçular mazotu bile karşılayamaz oldu." dedi.

Kısıtlamalar dolmuşçuları vurdu!

 

Pandemi sürecinde en çok etkilenen kesimlerden birinin de dolmuşçular olduğunu aktaran Yavuz, bu dönemde dolmuşlarda pandemi tarifesi ve belediyelerden mazot desteği beklediklerini söyledi.

"Yolcu da, gelir de % 50 azaldı"

Kısıtlamaların dolmuşçuları olumsuz etkilediğini aktaran Yavuz; "Yüzde 50 yolcu taşıma sınırlaması ile kazançta da yüzde 50, yolcuda da yüzde 50 azalma meydana geldi. Her şey kısıtlandı. Hafta sonu en azından Cumartesi günleri dolmuşlar çalışıyordu. Son yasaklarla beraber onlar da çalışamıyor. Artık dolmuşçular mazotu bile karşılayamaz oldu." dedi.

"7 kişiyle dolmuş geliyor"

'Tek sıkıntı şehir içi dolmuşlarında da değil. Köy minibüslerinde de sorun aynı şekilde' diyen Yavuz, şunları kaydetti; "Dolmuş 7 yolcuyla köyden gelmeye çalışıyor. Kazanılan para mazotu karşılamadığı için arabasını köyden indirmek istemiyor. İndirse, bu sefer kar değil, neredeyse zararı olacak. 16 kişilik dolmuş Mesudiye'den, Gölköy'den Gürgentepe'den 7 yolcuyla geliyor. Şuan herkes zararına çalışıyor."

"Destek bekliyoruz"

'Köy minibüsleri, okul ve personel servisçi esnafı, şehir içinde mor ve sarı arabalar hepsi mağdur' diyen Adem Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı; "Destek bekliyoruz. Bu süreçte pandemi tarifesi uygulanabilir. Sadece kısıtlama ve pandemi sürecine özel bir dolmuş fiyatı belirlenebilir. Pandemi fiyatı olsa bir nebze de olsa faydası olur. Bir de belediyelerden mazot desteği bekliyoruz. Bu süreçte dolmuşçularımız çok zorlandı. En azından yapılacak olan desteklerle biraz nefes almalarına imkan verilmelidir. Bu konuda Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden, Ordu Valiliği'nden yardım istiyoruz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)