GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2021 20:00   Güncelleme : 06-04-2021 15:54

"MAAŞLAR, ENFLASYON KARŞISINDA ERİDİ!"

Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Temsilcisi Fatih Galender Zengin, "Mart ayı dikkate alındığında maaşların daha yılın ilk 3 ayında eridiği ortaya çıktı.” dedi.

 

TÜİK tarafından açıklanan enflasyonun yıllık bazda yüzde 16’yı geçmesi üzerine açıklama yapan Zengin, "Kamu görevlilerine ve emeklilere 2021 yılının ilk altı ayı için yapılan maaş artışı yüzde 3 iken aynı dönemde enflasyonun yüzde 3,7 olması, memur maaşlarının enflasyon karşısında resmî olarak yüzde 0,7 eridiğini de ortaya koydu." dedi.

"10 yıldır durum aynı"

'Böylece Mart ayı dikkate alındığında maaşların daha yılın ilk 3 ayında net yüzde 0,70 eridiği ortaya çıktı' diyen Zengin, şunları kaydetti; "Sadece enflasyon kaynaklı bu erime aylık ortalama 34 TL olarak belirlendi. Hal böyle olunca enflasyona endeksli maaş artışlarının kamu çalışanlarının alım gücünü nasıl erittiği de bir kere daha görüldü. Memur ve emeklilerimiz her toplu sözleşme döneminde enflasyon farkı aldatmacasıyla karşı karşıya kalıyor. Enflasyon farkı ödemesini bir lütufmuş gibi gösteriyorlar. Oysa enflasyon farkı, olağanüstü durumlarda ortaya çıkacak olumsuzluklara karşı bir sigorta niteliğindedir. Eğer her maaş döneminde enflasyon farkı veriliyorsa bu, ‘her dönem sonunda sıfır zam alıyoruz; dönem içinde de maaşlarımız sürekli eriyor’, demektir. Son 10 yıldır memur ve emeklilerimizin yaşadığı durum budur. Tüm dünya bir buçuk yıldır bir de salgın hastalık belasıyla karşı karşıyadır. Bu şartlar altında tüm vatandaşlarımızın, memur ve emeklilerimizin her anlamda sağlıklı bir yaşama kavuşturulması gerekiyor. Ramazan ayında alınacak bir kararla kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi verilmesi, hem enflasyon kaynaklı zararların karşılanması noktasında hem de bayram ikramiyesi konusunda yaşanan adaletsizliğin giderilmesi noktasında sorunları çözecektir.”

Haber merkezi