GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 08:10   Güncelleme : 10-09-2021 08:10

KUŞLAR BİLE BİZİ TERK EDİYOR...

KUŞLAR BİLE BİZİ TERK EDİYOR...

 

Doğa Fotoğrafçısı-yazar Ömer L. Furtun, ırmak ve çevresinin yok edilmesi ile Ordu’nun kuş cenneti olma özelliğini kaybettiğini söyledi.

Kuş fotoğrafçıları ve kuş gözlemcileri için bir paylaşım platformu olan Trakus’un hazırlattığı ve İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılan Türkiye’nin Kuşları’ isimli kitabın editörlüğünü de yapan Ordulu Ömer L. Furtun, Kuş cenneti olmaya aday ilimizin ırmak ve ırmak kenarlarındaki yağma ve yapılaşmalar nedeniyle düştüğü konumu, buralarda çektiği ve kendisine ait kuş fotoğraflarını da ekleyerek, sosyal medyadan şu sözlerle paylaştı:

Ordu, Civil deresinden bir kaşıkgaga, Melet ırmağı deltasında çekilmiş ötücü kuğu, kaşıkçı... Turnasuyu çayı deltasında fotoğraflanmış yalıçapkını, sazhorozu, bataklık suyelvesi ... Gülyalı sahillerinde çekilmiş kara sırtlı martı, sakaraca, harmanda çekilmiş kızılbaşlı örümcekkuşu.

Yüzlerce örnek verebilirim. Özellikle göç dönemlerinde Ordu'nun sulak alanları önemli kuş türlerine ev sahipliği yapıyordu. Melet nehri üzerinde yapılan insan odaklı projeler!!, Durugöl'ün kurutulması!!, Turnasuyu çayının denize döküldüğü yerde oluşan küçük gölcüklerin kurutulması!! ile Ordu hızla bu özelliğini kaybetti.

Kitaplarda görmeyelim diye

Yıllar önce bu sulak alan havzaları ile Ordu ülkemizin en önemli kuş cennetlerinden birine sahip olmaya adaydı. Civil’den Turnasuyu’na, kara tarafındaki yapılaşmanın önüne geçmek imkansızdı. Ama bu da yetmedi ve yıllardır Civil, Melet, Turnasuyu sahil tarafında rant amaçlı projeler devam ediyor. Çok geç ama... Orduluların ve yetkililerin son şansımızı doğadan yana kullanmaları dileğiyle. Yoksa bu güzellikleri ancak “Bir Zamanlar Ordu Doğası” adlı bir kitapta görebileceğiz.” Gözde Özgür/Ordu Hayat