GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 08:15   Güncelleme : 10-06-2021 08:15

KURUL'DA KAZILAR YENİDEN BAŞLIYOR

KURUL'DA KAZILAR YENİDEN BAŞLIYOR

Ordu Kurul Kalesi'ndeki arkeolojik kazı çalışmaları yeniden başlamak için gün sayıyor. İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, gerekli izinlerin alındığını ve kısa süre içerisinde başlayacak olan kazıların 12 ay boyunca devam edeceğini söyledi.

Ordu’nun Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi’nde yer alan 2300 yıllık Kurul Kalesi’nde pandemiden dolayı kazıya ara verilmişti. Normalleşmeyle birlikte kazı çalışmaları da yeniden başlayacak.

"Artık durmak yok"

Kazıların artık durmadan devam edeceğini aktaran Toparlak; "Normal şartlarda Kurul Kalesi'nde kazılar 12 ay olacaktı. Tam kapanma ve kısıtla döneminden dolayı Kurul Kalesi'nde kazı yapılamadı. Normalleşmeye geçilmesiyle beraber görevlendirmeler de tamamlandı. Her türlü onayı aldık. Akşama sabaha kazı çalışmaları yeniden başlayacak. Artık kesintiye uğramadan 12 ay boyunca kazıya devam edilecek. Kazı çalışmaları yaptığımız sürece sahada olacağız. Ancak hava muhalefetleri ve farklı durumlar olması halinde ise içeride çalışılacak. Artık durmak yok. 12 ay boyunca Kurul için çalışılacak." dedi.

"Ordu için bir hazine"

Kurul Kalesi'nden daha büyük eserler de çıkabileceğine dikkat çeken İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, şunları söyledi; "Kurul Kalesi, Ordu için bir hazinedir. Orası, Ordu'nun tarihi geleceği. Ordu'nun tek tarihten ibaret olmadığını zaten orada bulunan Anadolu Tanrıçası Kibele ile gördük. Ordu'nun farklı tarihleri olduğunu öğrendik. Bundan sonra da yeni materyaller bulacağımıza inanıyorum. Çünkü elimizdeki bulgular bizi oraya doğru götürüyor. İnşallah birkaç yıl içinde yeni materyallerle birlikte yeni tarihlere tanıklık ederiz."

Toparlak, kazıyı geçmişte olduğu gibi yine Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt ve ekibinin gerçekleştireceğini söyledi.

2010 yılında kazılara başlanan Kurul Kalesi'nde 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen 110 santim yüksekliğinde, mermerden ve tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele Heykeli bulunmuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)