GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 21:00   Güncelleme : 16-07-2021 17:03

KURBAN DENETİMİ!

KURBAN DENETİMİ!

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile kurbanlık hayvan alacak vatandaşların hastalıksız, belgeleri tam ve kurbanlık özelliklerini taşıyan hayvanları satın alabilmeleri için Tarım ve Orman İl-İlçe Müdürlükleri ekiplerince kurbanlık hayvan satış yerlerinde denetim ve sağlık taramaları devam ediyor.'Kurbanlık hayvan satın alacak vatandaşlarımız hayvanlarını seçerken öncelikle hayvanların küpeli olup olmadıklarına dikkat etmeli ve mutlaka satıcılardan hayvan pasaportlarını istemeleri gerekmektedir' diyen Yılmaz, ayrıca kurban satış yerlerinde her hayvan çadırının uygun yerinde el dezenfektanlarının bulundurulması, pazar yerine giren herkesin maske takması, alıcı ve satıcıların el temasından uzak durması ve sosyal mesafeye herkesin dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

"Usulüne uygun kesilmeli"

Hayvan kesimi öncesi ve sonrasında da uyulması gereken bazı kuralların olduğunu belirten Yılmaz, "Kesimden önce hayvanlar mutlaka dinlendirilmeli ve yem verilmemelidir. Kesim işlemi kafaya en yakın yerden boyun gerilerek yapılmalı, kanın tamamen boşalabilmesini sağlamak için de ön bacaklardan en az birini serbest bırakmalıdır. Yüzme işlemi kan tamamen boşaldıktan sonra; ayaklar, gövde ve baş sırası gözetilerek ehil kişiler tarafından yapılmalıdır. Yüzülen derilerin üzerlerinde fazla et ve yağ parçaları bırakmamak gerekir. Kuyruktaki yağlı, etli, kemikli kısımlar, boynuzlar, kulaklar, tırnaklar kesilip atılmalıdır. Deriler kanla ve gübre türünden pisliklerle bulaştırılmamalıdır. Sığır derileri rahatlıkla yıkanabilir. Koyun derileri ise yıkanmamalıdır. Derileri hemen tuzlamak doğru değildir. En az bir saat sularının süzülmesi ve soğuması için bekletmek gerekir. Ondan sonra tuzlama yapılabilir. Ayrıca tuzlama işleminin kesimden sonra en fazla 6 saate kadar bekletilebileceği unutulmamalıdır. Çünkü 6 saatten sonra mikroplar üremeye başlar. Usulüne uygun tuzlamadan sonra en yakın muhafaza deposuna nakledilmelidir."

  1. Kurban Bayramı'nda denetim yapmak üzere 42 Veteriner Hekim ve 2 Veteriner Sağlık Teknisyeni olmak üzere toplam 44 personel ile 20 aracın görevlendirildiğini ifade etti.

Haber merkezi