GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-02-2021 08:20   Güncelleme : 22-02-2021 08:20

KÜÇÜK ESNAFA MARKET “ZİNCİRİ”!

KÜÇÜK ESNAFA MARKET “ZİNCİRİ”!

Ordu'da küçük esnaf, özellikle koronavirüs pandemisi döneminde zincir marketlerin hafta sonları gıda malzemesi dışında bir şey satmasını istemiyor. Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, zincir marketlerin çorap bile sattığını hatırlatarak, küçük esnafın haklı olduğunu söyledi.

Gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren zincir mağazaların pazar günleri açılış saati ve zincir mağazalarda satılacak ürünlerin sınırlandırılmasına ilişkin düzenlemelerin esnaf ve sanatkarların mağduriyetini gidermek adına yetersiz olduğunu aktaran Akyürek; "Zincir mağazaların satacakları ürünlere de sınırlama getirilmeli" dedi.

"Küçük esnafa nefes olur"

Zincir mağazaların faaliyetlerinden en çok bölgedeki esnaf ve sanatkarların etkilendiğini belirten Akyürek; "Zincir marketlerin hafta sonları gıda malzemesi dışında bir şey satmamasının elbette küçük esnafa faydası olur. Ancak henüz detay bildirilmedi. Satılmaması gereken ürünlerle alakalı çalışmalar var. İlk etapta sigara ve elektronik eşya şeklinde söylendi ama bu sefer manavların, giyim eşyası ve tekstil ürünü satanların da talepleri var. Bu süreçte zincir marketlerde satılmaması gereken ürünler net olarak belirlenecek. Belli ürünlerin satılmaması küçük esnafa nefes olur." diye konuştu.

"Çorap bile satıyorlar"

'Bu tür marketlerde hafta sonları gıda dışında ürün satılmaması küçük esnafımızı rahatlatır' diyen Akyürek, şunları söyledi, "Çünkü zincir marketlerde ne ararsanız var. Çoraptan ayakkabıya, tekstil ürününden züccaziyeye kadar her şeyi satıyorlar. Küçük esnafımız da haklı. Pandemi döneminde zaten zor bir süreç geçirdiler. En azından süreç devam ederken, hafta sonları da açık olan zincir marketlerin gıda dışı ürün satmamasını istiyorlar."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)