GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 08:10   Güncelleme : 09-06-2021 08:10

KÖYLER BAŞ KALDIRDI!

KÖYLER BAŞ KALDIRDI!

 

Büyükşehir ile gelen ağır vergiler üzerine, Mesudiye’de tüm mahallelerin kırsal mahalle yapılması kararlaştırıldı.

Mesudiye Belediye Başkanı İsa gül, ilçedeki muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan değerlendirmeler neticesinde, mahallelerin yarısının Kırsal Mahalle olmak istediklerini, yarısının da mahalle olarak kalmak istediklerinin görüldüğünü belirterek, alınan kararı şöyle açıkladı:

“Ya hep beraber, ya da hiç!”

Bu kararlar neticesinde yapmış olduğumuz istişareler sonucu; ya hep birlikte mahalle olarak kalınmalı yada hep birlikte Kırsal Mahalleye geçilmesi gerektiği görülmüştür. Bu karar neticesinde kanunen Kırsal Mahalle olma hakkı olan tüm mahallelerimizin Mesudiye Belediyemize müracaatı sağlanarak; Haziran ayı meclis toplantımızda gündemimize gelecektir. Mesudiye Belediye Meclis’imizin kararı neticesinde Ordu Büyükşehire gönderilecektir. İstişarelerimizde alınan kararlar Mesudiyemize hayırlı olsun” dedi.

Kırsala dönüş

16 bin 220 köy ve bin 53 belde 2012'de çıkan Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştü. Yeni düzenleme, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimde mağduriyet oluşturdu. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 'Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği' hazırladı. Mahalleye dönüşen köy ve beldelere 'kırsal' statüsüne geçme hakkı tanındı. Karar belediye meclislerinden geçtinken sonra buralarda su bedeli, tarifenin yüzde 25'ini geçmeyecek emlak vergisi alınmayacak. Haber merkezi