GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-02-2021 08:00   Güncelleme : 11-02-2021 08:00

"KORUYUCU ÖNLEMLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr Ali Coşkun, neredeyse her gün doktora şiddet haberleriyle karşılaştıklarını belirterek; "Bu şiddetin sorumlusu kim? Önlem almayan kim? Doktorunu koruyamayan kim? Her poliklinik başına bir güvenlik memuru konulması düşünülemiyor mu? Suç oluşmadan önlem neden alınamıyor?" diye sordu.Tüm sağlık kurumu amirlerinin hekimleri koruyucu yönde sarf ettikleri önlemleri yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini aktaran Coşkun, aksi taktirde oluşacak bir eksikliğe karşı tek savunmanın yargıya şikayet etmek olacağını söyledi.

"Azami gayret gösterilmeli"

'Sağlıkta şiddet, doktorlara yapılan fiili saldırılar artık tahammül edilemez boyutlara varmıştır' diyen Coşkun, şunları söyledi;

"Her gün ülkemizin bir köşesinden Maalesef doktora şiddet haberi gelmektedir. Buna bir çözüm getirilsin diye umutlandık ama çıkan yasa TCK’ya ilave edilmeyip, Sağlık hizmetleri temel yasasına konduğu için, bu duruma bir çözüm getirmemiştir.

Bu şiddetin sorumlusu kim? Önlem almayan kim? Doktorunu koruyamayan kim? Her poliklinik başına bir güvenlik memuru konulması düşünülemiyor mu? Suç oluşmadan önlem neden alınamıyor? Bu soruların cevabının sorumlusu, darp edilen doktorun dışındaki herkestir ve yüce yargımıza başvurarak, bu konuda sorumlu kimler ise onları ortaya çıkarmak gerekecektir. O nedenle tüm sağlık kurumu amirlerimizi bu konuda, hekimlerimizi koruyucu yönde aldıkları önlemleri yeniden gözden geçirmeye, eksiklik var ise tamamlamaya, bu konuda azami gayret sarf etmeye davet ediyorum.

"Tüm çabamız hekimlerimiz için"

Aksi takdirde hiç istemediğimiz ve hepimizi üzecek olan bir hekime şiddet olayı daha yaşanacak olursa, elimizde yapabileceğimiz tek savunma, bu konuda hekimlerimizi korumada bir eksiklik göstermiş, gerekli önlemi almamış kurum var ise onları yüce adaletimizin temsilcisi yargıya şikayet etmek olacaktır. Tek amacımız hekime ve sağlık personeline şiddetin yakışmadığı bu güzel ülkeden kaybolmasıdır."

Ordu Hayat/Gözde Özgür