GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-02-2021 08:15   Güncelleme : 12-02-2021 08:15

"KORONAVİRÜSLE YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ"

Prof. Dr. Özgür Enginyurt, covid-19 vakalarının şuan kontrol altında olduğunu ancak maske, mesafe ve temizlik kuralına uyulmadan bu illeti yenemeyeceklerini belirterek, "Son dönemde ülkemizde mutand virüs de görüldü. Artık daha dikkatli olmalıyız. Toplu yaşam ve sosyal ilişkilerden vazgeçmeliyiz." dedi.

'Covid-19 vakalarının az miktarda artışı ya da inişi olacaktır. Bu beklenilen bir durum. Şuan Ordu'ya baktığımızda Türkiye geneline göre ciddi bir vaka artışı yok' diyen Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt; "Kontrol altında ilerliyor. Aşılamalar da devam ediyor. Sağlık çalışanlarının ardından huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar aşılandı. Son olarak 65 yaş üstünün aşılamasına geçilecek. Sağlık çalışanları da ikinci doz aşılar başladı. İkinci aşısında 3-4 hafta sonra koruyuculuk başlar. Aşı olduktan sonra koruyuculuk hemen başlamaz. Şuan Türkiye'de 75 yaş altının aşılanması yapılmadı. Sıra onlara geldi." şeklinde konuştu.

"Toplu yaşamdan vazgeçmeliyiz"

Fatsa'da iki tane mahallenin karantinaya alındığını hatırlatan Enginyurt; "Fatsa'nın Büyükkoç ve Küçükkoç mahallelerinde vatandaşlar nişan merasimi için bir araya gelmişler. Aslında çok basit kuralların uygulanmaması sonucu bu karantina meydana geldi. Karantina, sosyal mesafeye uyulmadığı için oluştu. Ne zaman toplu şekilde bir araya gelinirse, o zaman karantinayla karşılaşılacağımızı öğrenmemiz lazım. Karantina demek tam anlamıyla bir kısıtlama anlamına geliyor. Bu süreçte artık toplu yaşam ve sosyal ilişkilerden vazgeçmeliyiz." dedi.

"Elimizde 3 silahımız var"

'Mutasyonlar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de görülmeye başladı. Virüsün mutasyon geçirdikten sonra daha hafif bir hal alacağı düşünülüyordu. Ama öyle olmadı' diyen Enginyurt, şunları kaydetti; "Daha ağır bir hal aldı. Bu yüzden aşılamalar bizim hayatımızda bir süre daha devam edecek. Bu süreyi tahmin edemeyiz. Bu ancak virüsün geçireceği mutasyonların şiddetine bağlı. İkinci doz aşılar bittikten sonra da tüm dünyada ikinci parti aşılar başlayacaktır. Tahminen 6-8 ay sonra ikinci doz aşının ardından tekrar mutand virüse karşı etkili olabilecek aşıların üretimi yapılıp, bu aşılamalar yapılacaktır. Şuanda öngöremediğimiz bir sürede biz koronavirüsle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Elimizdeki tek silah da maske, mesafe ve temizlik. Bunun dışında elimizde bir silah yok. Aşılamalar bizi koruyacak ama taşıyıcılığı önleyecek anlamına da gelmiyor. O yüzden bu kurallar bizim hayatımızda olacak. Artık el sıkışma, tokalaşma, birbirimize sarılma alışkanlıklarımızdan vazgeçtik. Bu şekilde yaşamaya devam edeceğiz. Belki de bunlar sonraki nesiller bu ve bunun gibi virüslerle yaşamaya devam edecek. O yüzden maske, mesafe ve temizlik kurallara uyulduğu taktirde normal yaşama da dönülmesi gerektiğini düşünüyorum. Vatandaşlarımız kurallara uyarsa kısıtlamalar da kademeli olarak kaldırılabilir."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)