GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 08:05   Güncelleme : 08-09-2021 08:05

KORKUTAN BULAŞICI HASTALIK!

KORKUTAN BULAŞICI HASTALIK!

Çocukların toplu yaşadığı okul ve kreş gibi ortamlarda El, Ayak, Ağız Hastalığı’nda (EAAH) bulaş riskinin arttığını söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güngör Balta, “Bu hastalık daha çok 5 yaş altı çocukları etkiler. İlk 1 yaş grubunda daha ağır seyredebilir. Ilıman bölgelerde sık görülür, yaz ve sonbahar aylarında pik yapar” dedi.

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güngör Balta, el-ayak-ağız hastalığının çocukluk döneminde sık görülen, viral, bulaşıcı, ateş ve döküntü ile karakterize bir hastalık olduğunu söyledi.

Virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan EAAH’nın insandan insana doğrudan temas ve indirekt yolla bulaştığını söyleyen Uzm. Dr. Güngör Balta; “Hasta kişinin ağız sekresyonu, boğaz, burun sıvıları ve öksürük yoluyla havaya yayılan damlacıklar ile bulaş olur. Enfeksiyonlu kişinin dışkısıyla temas ile de bulaş olur. Enterovirüs grubundan birçok virüs bu hastalığa neden olabilir. Bu virüslerden Koksaki A (16), Koksaki (B) ve Enterovirüs 71 en sık etken olan virüslerdir” diye konuştu.

Haber merkezi