GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-10-2021 08:53   Güncelleme : 14-10-2021 08:53

KİVİNİN KİLOSU 8 LİRA!

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, 2021 yılı kivi fiyatlarını açıkladı. Buna göre; 90 gram ve üzeri kivinin fiyatı 8 lira, 70-90 gram 4 lira 50 kuruş, 50-70 gram 1 lira 50 kuruş olarak belirlendi.

KİVİNİN KİLOSU 8 LİRA!

Altınordu Ziraat Odası'nda düzenlediği basın toplantısında, kivi hasadına az bir süre kaldığını hatırlatan Uzunlar, 2021 yılında Ordu'da geçerli olacak fiyatları da kamuoyuna duyurdu.

"Peşin para"

2021 yılı kivi fiyatlarını açıklayan Uzunlar, "90 gram üstü 8 lira, 70-90 gram 4 lira 50 kuruş, 50-70 gram 1 lira 50 kuruş  olarak belirlendi. Kivi paraları peşin olarak ödenecek. Üreticilerimiz, kivisini sattığı an parasını hemen alabilecek. Türkiye'de kivi alımında peşin para sadece Ordu'da var. Burada kivimizin kalitesi olması önemli bir etken oldu. Kasaları götürmek ve getirmek alıcı firmaya aittir. Tüm üreticilerimize hayırlı olsun." dedi.

"8 ton civarında kivi olur"

Kivinin geçen yıla göre biraz noksan olmasına karşın kalitesinin iyi olduğunu aktaran Uzunlar, sözlerine şöyle devam etti; "Kalite konusunda bir sıkıntımız yok. Yüksek kesimlerde rüzgarların, kivinin sürgünlerini kırması nedeniyle rekolte geçen seneye eşdeğer olur. Çünkü alttan yeni dikimler de geliyor. Bu yıl 8 bin ton civarında kivi olacağını tahmin ediyoruz."

Ordu kivisinin marka olmasının yararını gördüklerini belirten Uzunlar, bu sayede alıcıların daha çok gelmesi ve kivinin isminin duyulmasının sağlandığını söyledi.

Hasat konusunda uyardı

Kivi hasadına başlamak için öncelikle aromasının 6.5 pH değerine ulaşması gerektiğini savunan Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar; "Hasat, Kasım'ın ilk haftalarından itibaren başlar. Turfanda denilen erken hasat yapanlar da var. Bunu kesinlikle yapmasınlar. Çünkü o kivinin hem tadı olmaz hem de Ordu kivisini lekelemiş oluruz. Ayrıca kiviyi toplarken kasalara patates gibi atmak yerine, yumurta gibi yavaşça koymalıyız."

Ordu Hayat/Tevfik Kul