GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 08:25   Güncelleme : 10-09-2021 08:25

KİVİDE REKOLTE DÜŞÜK!

KİVİDE REKOLTE DÜŞÜK!

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, bu yıl rüzgardan dolayı kivinin zarar gördüğünü belirterek, "Rekolte geçen yılın altında çıkacaktır. Kivi fiyatları en az 10 lira olarak belirlenecektir." dedi.Yalova'da kivinin kilo satış fiyatının 11 lira olarak belirlendiğini aktaran Uzunlar, Ordu'da da buna yakın bir fiyat belirleyeceklerini söyledi.

"Rüzgar kiviye zarar verdi"

Kivide zaman zaman çeşitli sebeplerle rekolte düşüklükleri yaşanabileceğinin altını çizen Uzunlar; "Geçen yıl 8 bin civarında kivi rekoltesi gerçekleşti. Ancak bu yıl aynı kiviyi alamayabiliriz. Çünkü bu yıl yüksek yerlerdeki kivi dallarına rüzgar zarar verdi. Bu yüzden rekolte geçen yıla göre düşük çıkabilir. Daha erken ama bu yıl 7 bin küsur ton rekolte çıkabilir. Bunda üreticinin yapacağı bir şey yok. Rüzgar kiviye zarar verdi." dedi.

"Fiyat 10-11 lira arası olur"

İlerleyen günlerde kivi satış fiyatının da belirleneceğini söyleyen Uzunlar, şunları kaydetti; "Yalova'da kivinin satış fiyatı 11 TL olarak açıklandı. Yalova'da hasat daha erken olduğu için biz genelde oradaki fiyatları baz alıyoruz. 1 kg. Ordu kivisinin fiyatı 10 liranın altına düşmeyecektir. 1. sınıf kivi 11 lira olabilir. Tabi bu tahmini bir durum. Henüz pazarlık olmadı. Şuan Yalova'da oluşan fiyata göre değerlendirme yapıyoruz. Ama yine bu fiyatlar oluşacaktır. 10-11 lira arasında bir fiyat beklentisi var."

"Marka olmamız avantaj"

Ordu kivisinin Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretli olarak tescillenmesinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Uzunlar, "Ordu kivisi tescillenerek kaliteli, lezzetli ve depodaki raf ömrünün uzun olduğu da ortaya çıktı. Ordu kivisi artık bir marka. Zaten Ordu toprağı kiviyi sevdi. Aroması diğer illere göre daha iyi düzeyde. Bu da bizim avantajımız. Bu avantajımızı da kullanacağız. Bu hem fiyatta hem de alıcıların Ordu kivisini tercih etmesinde ortaya çıkan bir etken olacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)