GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-10-2021 23:58   Güncelleme : 05-10-2021 23:58

"KİVİDE ERKEN HASAT KAYBETTİRİR"

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, erken hasat konusunda üreticileri uyararak, "Üreticilerimiz hasat konusunda acele etmesin. Çünkü bu sefer kivinin kalitesi ve aroması bozulur, raf ömrü az olur." dedi.

Ordu'nun Yalova'dan sonra Türkiye 2'ncisi olduğu kivide hasat tarihi yaklaşıyor. Her yıl 1 Kasım'dan sonra toplanmaya başlanan kivide aroma değerine göre hasada başlanılması gerektiği vurgulanıyor.

"Erken hasattan kaçının"

Erken hasadın kivinin kalitesini düşürdüğünü söyleyen Uzunlar; "Üreticiler erken hasattan kaçınsın. Hasat normalde 1 Kasım itibariyle başlıyor ancak henüz başlama tarihi belli değil. Kivinin durumuna göre hasada başlanır. Kivinin aromasının 6 buçuk ile 7’yi bulmadan toplanmaması lazım. Bu aromaların altında başlanması kiviye zarar verir. Üreticilerimiz bu konuda acele etmesin. Çünkü bu sefer kivinin kalitesi ve aroması bozulur, raf ömrü az olur." dedi.

"Kalitede birinciyiz"

Kivide erken hasadın tadını bozduğunu ve kalitesinin düşürdüğünü aktaran Uzunlar, sözlerine şöyle devam etti; “Erken hasat çok tehlikeli, Ordu kivisi olarak artık bir markalaşmaya gidiyoruz. Erken toplandığı zaman şeker oranı düşük olur ve kivi yenmez. Pazarlama konusunda zaten sıkıntımız yok, alıcılar geliyor. Ordu kivisi zaten kalitede Türkiye birincisi. Aynı şekilde aroma ve raf ömründe de kivimiz ön plana çıkıyor. Şu anda net bir fiyat ortaya konulmadı ancak 90 gram üstü kivinin yaklaşık 10-11 liradan satılmasını bekliyoruz."

Ordu kivisinin Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendiğini de anımsatan Uzunlar, böylesine önemli bir ürünün marka değerine zarar verilmemesi için üreticilerin erken hasattan kaçınmalarını da istedi.

"Getirisi büyük"

Ordu kivisinin Ordu ekonomisine katkısına da değinen Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar; "Kivinin Ordu ekonomisine de büyük bir katkısı var. Fındıktan sonra en fazla katma değer üretilen ürün kivi. 7 bin ton kivi olsa, 10 liradan 700 milyon lira yapar. Kivinin Ordu ekonomisine getirisi en az 500-600 milyon lira. Kazanılan bu paralar Ordu ekonomisinde dönüyor. Esnafa katkı sağlıyor. Bir de üreticiler parayı peşin kazanıyor." diye konuştu.

Ordu kivisinin, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendiğini de anımsatan Uzunlar, marka olmasının da Ordu kivisinin değerini artırdığını söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)