GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2021 08:20   Güncelleme : 06-04-2021 08:20

KİVİ ÜRETİMİNDE HEDEF; 10 BİN TON

KİVİ ÜRETİMİNDE HEDEF; 10 BİN TON

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, 2020 yılında ilimizde 8 bin tonun üzerinde kivi üretildiğini belirterek, hedeflerinin yeni sezonda 10 bin ton kivi üretmek olduğunu söyledi.

Türkiye'de kivi üretiminde Yalova'dan sonra ikinci sırada gelen Ordu, aroma bakımından ise ilk sırada yer alıyor.

"Üretimimiz her geçen yıl artıyor"

Ordu'nun topraklarının kiviyi sevdiğini aktaran Uzunlar, "Kivi üretiminde Yalova'dan sonra ikinci sırada yer alıyoruz. Ancak aromada birinci sıradayız. Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendiği için aromada Türkiye'nin en iyi kivisidir. Rekoltede de ikinci sırada yer alıyoruz. Kivi üretimimiz her geçen yıl artıyor. Kiviye merak giderek büyümekte. Fındığın yanında ek gelir olması açısından çiftçilerimiz sulak alanlara kivi dikerek hem üretimin artmasına olanak sağlıyorlar hem de kazanç elde ediyorlar." dedi.

Ordu'daki kivi üretiminden sadece Ordulu çiftçilerin kazanmadığını aktaran Uzunlar, katma değer kazandırdığı için ülkenin de bu üretimden yararlandığını söyledi.

"Desteklemeler çok önemli"

2020 yılında Ordu'da 8 bin 250 ton civarında bir kivi rekoltesi gerçekleştiğini hatırlatan Uzunlar, sözlerine şöyle devam etti; "Bir önceki seneye nazaran üretimimizin üzerine koyduk, koymaya da devam edeceğiz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz de DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde kivi üretiminin artması için destekleme yapacak. Bu da kivi üretimimizin artması açısından çok önemli. Yeni sezonda kivi üretiminin 10 bin tonun üzerine çıkacağına inancımız tam."

Ordu kivisinin pazar sıkıntısının da olmadığının altını çizen Uzunlar, üretilen kivinin rahatlıkla satıldığını dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)