GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 08:40   Güncelleme : 27-04-2021 08:40

KESK'TEN BAKAN YANIK'A TEPKİ!

KESK'TEN BAKAN YANIK'A TEPKİ!

KESK Ordu Şubeler Platformu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda koltuğunu devlet koruması altında olan bir çocuğa kameralar önünde devrederken, Bakan Derya Yanık'ın uluslararası sözleşmelerle, yasalarla korunan hakları ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin devlete yüklediği sorumlulukları hiçe saydığını öne sürdü.

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 23 Nisan'da bakanlık koltuğunu verdiği çocuğa "Ramazan diye çikolata ve çay vermedik" derken, çocuğun koruma altında olduğunu ifşa ettiği belirtildi.

"Çocuklar oruç tutmaya mı zorlanıyor"

KESK Ordu Şubeler Platformu, "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kimliği ve fotoğrafının gizli tutulması gereken çocukla birlikte kameralara poz verdi. Devlet koruması altındaki çocukların isim ve soy isimlerinin ifşa edilmesi, fotoğraflarının kullanılması, çocukların kaldığı yurtların adreslerinin paylAşılması çocuğun üstün yararı ve güvenliği nedeniyle yasaktır. Sosyal sorumluluk projeleri ile bu çocuklarla etkinlik yapan kurumların da çocukların fotoğraflarını kullanmasına izin verilmemektedir. Bakan, Ramazan orucu gerekçesiyle küçük çocuğa çikolata ve çay ikram etmediğini de söyleyerek çocukları açıkça kendi ideolojik amaçlarına alet etmekten çekinmemiştir. Hepimizin aklında ise o soru takılı kalmıştır: devlet koruması altındaki çocukları oruç tutmaya mı zorlamaktadır?" diye sorarak, Bakanın tavrını ve yaptıklarını kınadıklarını açıkladılar.

Haber merkezi