GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-07-2021 08:45   Güncelleme : 05-07-2021 08:45

“KENTİN ANAYASASINA DARBE!”

“KENTİN ANAYASASINA DARBE!”

 

Ordu Çevre Derneği, Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesini ve Gülyalı’nın bir bölümünü kapsayan imar değişikliği projesine itiraz dilekçesi verdi.

ORÇEV’in, itiraz dilekçesinde yer verdiği itirazlarından bazıları şöyle:

“Karacaömer, Yemişli, Akçatepe Mahallelerinde 1/25000 ölçekli planda kentsel gelişme alanı olarak planlanmasına rağmen, 1/5000 ölçekli planda plan dışı bırakılmış olması. Sahil bandında, kıyı kanunu hükümlerine aykırı plan kararları oluşturulmuş olması. İl gelişiminin olmazsa olmazı turizm sektörü ve yapılanması için hiçbir önerinin bulunmuyor olması. Başta Durugöl Mahallesi’nde olmak üzere ÖPA nitelikli konut, sosyal tesis, ticaret ve turizm tesisleri oluşturmanın, mülga imar planının iptaline gerekçe oluşturan hususlarla kamuoyu itirazlarının yine göz ardı edilmiş olması. Altınordu ilçemizin en önemli sorunu olan otoparklar ve yeşil alanlar oluşturulması yolundaki 1/5000 ölçekli planda, teknik ve miktar olarak yer verilmiş olsa da nüfus ve yerleşimin göz önünde bulundurularak gerekli yer ve mekanların tespit edilmemiş olması. Rıhtım ve Melet Irmağı arası kıyı düzenlemesinin yargılama konusu olmuş olması ve bu yargıla sırasında yapılan üç ayrı keşif yapılmış ve üç bilirkişi raporu verilmiş ve uygulamanın bu raporlarla belirlenmiş olmasına rağmen(Henüz yargı aşaması sonuçlanmadı) bu raporların değerlendirmeye alınmaksızın, tam tersi bir anlayışla deniz dolgu alanlarının çoğalıyor olması. Denizle kent bütünleşmesini yaratacak, kıyıların kanunun karşılıksız kullanımına açık olmasını sağlayacak kıyı düzenlemeleri yapmak yerine, şehircilik ilkelerine aykırı, kamu kullanımını kısıtlayıcı düzenlemeler yapılıyor olmasının ve itirazımızın bu anlamda değerlendirilmesini diliyoruz.

Unutulmamalı ki, imar planları kentin anayasasıdır. Anayasayı değiştirmek bu denli kolay, basit ve kentlinin düşüncesi alınmadan, bilgisinden yararlanılmadan ben yaptım oldu mantığıyla olmaz.”