GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-04-2021 19:00   Güncelleme : 08-04-2021 16:41

KENE SEZONU BAŞLADI!

KENE SEZONU BAŞLADI!

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, kenelerin ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) bulaştığını belirterek, "Keneyi hafife almayın, tedbiri elden bırakmayın!" çağrısında bulundu.

KKKA hastalığının başlıca bulaştırıcısı olan kenelerin aktifleştiği dönemden başlayarak ülkemizde bahar ve yaz aylarında görüldüğünü belirten Sağlık Müdürlüğü, ilk kez Tokat ili ve civarında dikkatleri çeken Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarının çoğunlukla İç Anadolu’nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yoğunlaştığını hatırlattı.

"Keneyi kendiniz çıkarmayın"

Kene ısırması sonucunda oluşan hastalık için henüz bir aşı bulunmadığını hatırlatan Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak için şu kurallara uyulması gerektiğini açıkladı; "Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske v.b.) almalıdır. Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemeli ve bu belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler."

Haber merkezi