SPOR
Giriş Tarihi : 11-07-2021 21:30   Güncelleme : 11-07-2021 21:30

"KENDİ FUTBOLCUMUZU KENDİMİZ YETİŞTİRİYORUZ"

2013 yılından bu yana Ordu Galatasaray Futbol Okulu'nda (Galataspor) çocuklara ve gençlere futbolu öğreten, aynı sporcularla liglere katılan, il içi ve il dışında başarılar yakalayan, Süper Lig'de Galatasaray başta olmak üzere birçok takıma futbolcu gönderen Antrenör Gökmen Yavuz ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Sporculara ayrı bir özenle yaklaştıklarını belirten Yavuz, hem yarışmacılığı ve mücadeleyi öğrettiklerini hem de gelişimlerine katkı sunduklarını söyledi.

8 yıllık tecrübe; Ordu Galatasaray Futbol Okulu

Galataspor'un adını özellikle yakaladığı başarılar ve Galatasaray'ın altyapısına gönderdiği sporcular sayesinde biz çok duyduk ama biraz da okuyucularımız için siz bahseder misiniz?

Gökmen Yavuz: Ordu Galataspor, Galatasaray Futbol Okulu'nun pilot takımı. 2013 yılından bu yana Ordu'da gençlerimizi yetiştiriyoruz. Galatasaray Futbol Okulu'nda çocuklarımızı yetiştirip, 10-11 yaşına geldiklerinde içindeki yetenekli sporcularımızı Ordu Galataspor'da lisanslı futbolcu yapıyoruz. Bu şekilde gelişimlerini sağlıyoruz. Lig takımlarında U11'den U19'a kadar sporcularımız var. Dışarıdan hiçbir sporcumuz yok. Sadece kendimiz yetiştiriyoruz. Şuan toplamda Galatasaray Futbol Okulu'nun 200'ü aşkın sporcusu var. Sezonun başlamasıyla birlikte sayımız yeniden 250'yi geçer" dedi.

Pandemi Galatasaray Futbol Okulu'nu nasıl etkiledi?

Geçen yıl çoğu yaş gruplarını oynayamadık. Pandemiden dolayı futbol okullarımız kapandı, liglerimiz durdurulmuş oldu. Elbette sağlık her şeyden önce gelir. Sonuçta bu tüm dünyada olan bir olay. Çocuklarımızın sağlığı her şeyin önünde gelir. Antrenmanlarımız devam eder diye umuyorduk ama vakaların artmasından dolayı futbol okulumuz uzun bir süre kapalı kaldı. Kulüp olarak çalışmalarımızla yeniden başladık. Hazırlıklarımız tüm hızıyla sürüyor.

Ordu'da futbol okulunuza ilgi nasıl?

Futbol okulları Ordu'ya bir kalite kattı. Ailelerin müthiş bir ilgisi var. Galatasaray Futbol Okulu olarak 8 yıldan bu yana büyük bir ilgi görüyoruz. Zaten bu ilgi giderek de artıyor.

Futbolcunun yetişmesinde antrenörün rolü nedir?

Futbolcu yetiştirilmesi konusunda antrenöre çok şey düşüyor. Çünkü sporcu, sizi rol model seçiyor. Sporcuyla diyalog kurmakta çok önemli. Her şey sporcuya antrenman yaptırmak değildir. Sporcuların diğer sorunlarıyla da ilgilenilmeli.

Ordu'da son dönemde altyapıdan futbolcu yetiştiren nadir kulüplerden birisiniz. Futbolcu yetişmesi konusunda neyi eksik yapıyoruz?

Ordu'da güzel bir futbol potansiyeli var. Tek eksiliğimiz Süper Lig veya TFF 1.Lig'de takımımız olmamasından dolayı Akademi Liglerinde oynayamamamız. Yetenekli çocuklarımız yerel lig değil, mutlaka Gelişim ve Akademi Ligi oynamalı. Çünkü o ligin havası çok farklı. Yerel ligde 2 maça çıkıyorsun, 3. maça rakip bulamıyorsun. Ya da rakipler kötü oluyor, sporcular kendisini çok iyi sanıyor. İyi takımız algısı oluşuyor ama gruplara gidildiğinde sıkıntılar yaşanıyor. TFF 1.Lig'de bir takımımız olursa bizde çocuklarımızı il dışına değil, kendi ilimizin takımına verelim. Kendi ilinde futbol oynayan sporcu, ailesinin yanında daha iyi gelişecektir. Ordu'da potansiyel fazlasıyla var. Bunu ön plana çıkarmak için Akademi Ligi'nde oynamak şart.

Son olarak da Galatasaray'ın altyapısına 2 oyuncu göndermiştiniz.

Evet, 2 tane oyuncumuz Galatasaray tarafından beğenildi ve altyapısına dahil edildi. Daha sonra oyuncularımızdan birisi Samsunspor'un altyapısına geçti.

Galatasaray Futbol Okulu'nda futbolu öğrenmek isteyen bir çocuk en az kaç yaşında olmalıdır?

En düşük 5-6 yaş grubumuz var. Koordinasyon çalışmaları, eğitsel oyunlar öğretiyoruz. Çocuklara topu ve antrenmanı sevdirme çalışmaları yapıyoruz. 10 yaşına kadar bunlar sürüyor. Daha sonra lig aşamasına gelindiğinde çalışmalar farklılaşıyor. Sporcumuzun mevkileri belli oluyor. Sürecimiz böyle devam ediyor.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Röportaj)