GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2021 08:10   Güncelleme : 05-05-2021 08:10

“KENDİ ALACAĞINI NİYE ERTELEMİYORSUN?”

“KENDİ ALACAĞINI NİYE ERTELEMİYORSUN?”

 

Vergi Uzmanı Dr. Nedim Türkmen, devletin kendi alacaklarını ertelemezken, çekleri erteleyerek özel hukuk ilişkisine karışmasının kaos doğurduğunu söyledi.

Sözcü’deki yazısında, Nisan ayının son gününde; vergi mükelleflerinin sigorta prim ödemeleri, kurumlar vergisi ödemeleri, yine geçmişe yönelik sigorta prim borçlarının yapılandırılması çerçevesinde 7143 ve 7256 sayılı Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitleri olduğunu hatırlatan Dr. Nedim Türkmen, Tam kapanma haline girdiğimizi ilan eden iktidar, vergi mükelleflerine ilişkin olarak ne mücbir sebep ilan etti ne de kamuya ait borçlar ile ilgili olarak bir erteleme yaptı. İktidar, devletin vatandaştan olan alacakları ile ilgili herhangi bir erteleme yapmaz iken, özel hukuk ilişkisine müdahale ederek, çek alacaklılarının çek bedellerini tahsil etmesini ve çekin bankaya ibrazını yasaklayarak engelledi. Yani, vatandaş devlete olan borcunu öderken Covid-19'dan ve kısıtlamalardan etkilenmiyor, ama özel hukuk kişileri çek bedellerini öderken bundan etkileniyor!” dedi.

”Gölge etmeyin, piyasa çözer” diyen Türkmen, şöyle devam etti;

Siz, iki tüccar arasındaki çek ilişkisine müdahale edip, bir tarafın ödeme yükümlülüğünü erteleme görevini kimden aldınız? Bunu yaparak kime hizmet ediyorsunuz? Çeklerini ödeyemeyen hangi şirketler bunu sizden talep etti? Siz asıl yapmanız gerekenleri yapın. Örneğin; herkese aşı bulup aşılamak gibi. Sorunları çözmek yerine, piyasanın kendi dinamikleri ile çözüm ürettiği konulara, burnunuzu sokmaktan vazgeçin.” Seran Eren Şensoy/Ordu Hayat