GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 23:45   Güncelleme : 30-09-2021 19:16

"KAZANCIMIZ İYİCE DÜŞTÜ"

1.Etap Halk Otobüsçüleri 2.Başkanı Mehmet Karaman, pandemi öncesine göre yolcu sayılarının düşük olduğunu belirterek, "Büyükşehir Belediyesi'nin destekleme kararlarına rağmen hem scooterlar hem de nostaljik tramvay, toplu taşıma esnafını olumsuz etkilemektedir." dedi.

 

Toplu taşımacılar dertli!

 

Toplu taşıma esnafının kazancının iyice düştüğünü aktaran Karaman, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden bu konuda destek beklediklerini söyledi.

"% 13 bedava taşınıyor"

Pandemi öncesine göre yolcu sayısının günlük 16 bin kişi düştüğünün altını çizen Karaman, "Pandemi başlamadan önce 1.etap halk otobüslerinin günlük yolcu ortalaması 54 bin civarındaydı. Pandemiyle birlikte bu yolcu sayısı 2 bin yolcuya kadar düştü. Her hisseye günlük 10 TL gibi komik paralar yattı. Bu süreç içerisinde Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarına hiç bir desteklemede bulunmamıştır. Şimdi ise günlük yolcu kapasitemiz ortalama 38 bin civarında ve bu sayının da % 13'ü bedava taşınan yolcudur. Pandemi öncesinden bugünkü kazanca göre % 42 kaybımız vardır." dedi.

"Destek verilmedi"

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler'e seslenen Karaman, sözlerine şöyle devam etti; "Aday olduğu zaman toplu taşıma esnafını destekleme sözü verdi ve diğer belediyelerin verdiği desteği bugün itibarı ile Ordu Büyükşehir Belediyemiz vermemektedir. Yine bu süreç içerisinde toplu taşıma esnafını destekleme kararlarına, protokollere rağmen scooterler Büyükşehir Belediyesi tarafından kişilere ihale edilerek, kısıtlama olmasına rağmen şehrin her tarafına kullanıcılar tarafından seyahat özgürlüğü verildi."

"Toplu taşımayı unutmuşlar"

Son olarak tramvayın da dolmuşçu esnafını olumsuz etkilediğini aktaran Karaman, "En son teleferik ile rıhtım arasına nostaljik tramvay tahsisi yapılarak Büyükşehir Belediyemizin bu esnafı unuttuğu tescillenmiştir. Bizim toplu taşıma araçlarımızdan bedava faydalanan kişilerin bu nostaljik tramvaydan faydalanıp faydalanmayacağı da bizim takibimizde olacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)