GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2021 08:15   Güncelleme : 29-04-2021 08:15

“KATLİAM DEYİNCE AKLA ABD GELİR!”

“KATLİAM DEYİNCE AKLA ABD GELİR!”

 

Özel Ordu Umut Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı İdris Altunel, ABD’nin tarihte bir soykırım arıyorsa “önce aynaya bakması” gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Jode Biden’in 1915 olaylarını “soykırım” olarak değerlendirerek Türkiye’ye karşı Ermeni iddialarını desteklemesinin bilinçli bir kampanya olduğuna işaret eden İdris Altunel, şöyle konuştu:

Bardak taştı

“1952 yılından beri NATO’da beraber olduğumuz ve büyük bedeller ödediğimiz bir ortaklıkta, dostlukla, müttefiklikle bağdaşmayan, tarihi arşivleri açmadan, gerçek tarihçilere bırakılması gereken bir konuyu hasmane bir tutumla, sözde soykırımı kabul eden Amerika bardağı taşırmıştır.

1975’deki gibi karşılığı verilmeli!

‘Tüm arşivleri açalım, bu konuyu gerçek tarihçilere bırakalım’ çağrısı yapan Türkiye, bu asılsız soykırım iddialarını hak etmemiştir.”

Kıbrıs Harekatı'nın ardından ABD’nin, Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaya başladığını ve Ecevit hükümetinin ardından gelen Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, 25 Temmuz 1975'te Bakanlar Kurulu kararnamesiyle sayıları 21'i bulan ABD üs ve tesislerinin kapatıldığını ve ABD askerlerinin ülkeden çıkarıldığını da hatırlatan İdris Altunel, “Bu asılsız karar karşılıksız kalmamalıdır. Türkiye’deki ABD üstleri derhal kapatılmalı” dedi.

“ABD aynaya baksın”

İdris Altunel, tarih arşivlerinde yer alan ABD katliamlarını da hatırlatarak, Kızılderili soykırımı, Meksika, Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombaları, Vietnam, Kore, Irak ve Afganistan'ın işgali, ABD destekli İsrail'in Filistin'de yaptığı katliamlar ve Suriye iç savaşını örnek göstererek, “ABD bir soykırım faili arıyorsa aynaya baksın” diye konuştu. Gözde Özgür/Ordu Hayat