GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-04-2021 08:10   Güncelleme : 26-04-2021 08:10

“KASIM’DA KATLİAM OLUR!’

“KASIM’DA KATLİAM OLUR!’

Türkiye’nin Coronavirüste tüm dünyanın aksine, başlangıçtan beri en yüksek seviyeleri yaşadığını belirten CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel,  “Günlük vaka sayısında dünya 2. bazen 4. Sıradayız. Ama ilk 4’deki ABD, Brezilya ve Hindistan nüfusları bizden kat kat yüksek olduğu için 1. görünmüyoruz. Ama gerçekte 1.yiz” dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ölüm sayılarının saklandığını ileri süren ve “Sağlık bakanlık verisine göre 13800 vakanın olduğu gün İstanbul’da 207 cenaze vardı. Ölüm oranı %1,5. Bu 60.000 vakada 900 cenaze eder” diyen Adıgüzel, şunları söyledi: “En kötüsü bu ölümleri kanıksadık. Doğal kabul ediyoruz. Bunlar doğal ölümler değil, önlenebilir ölümler ve dahi bunlar cinayet, faili belli cinayet.”

 “Coronavirüs ülkemizde fink atıyor”

Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, ülkemizde salgında üçüncü pikin yaşandığını da belirterek, bunun 4 sebebini de: “Alınması gereken önlemlerin zamanında ve etkili alınmaması, Mart ayı başındaki erken açılma, Aşılamadaki gecikme ve tedarik sorunu ile AKP Kongreleri” olarak açıkladı.

“Faili belli cinayetler!”

Örneklerle uyarılara devam eden Adıgüzel, “Şimdi de aynı öngörü ile uyarıyorum, tarihe not düşüyorum böyle giderse Kasım ayında bu ülkede katliam olur” diyerek, test kiti konusunda da şu tespitlerde bulundu: “Geçtiğimiz günlerde hızlı tanı testi için 3 firma tükrük ve salya testi için müracaat etmiş. (Firma Teststar ve Bioscine) Rapid testlerin bir maliyeti 40 TL, şimdikinin 75 TL. Ancak Halk Sağlığı Kurumu onay vermemiş. Peki neden . Çünkü henüz Bioeksen ile tekel ve rantiye sisteminden biraz daha beslenecek cemaat şirketleri ve yandaşlar var. Yeterince semirememişler. Bu ne demek. Salgını kontrol altına alıp ölümleri azaltacak bir yöntem yandaşlar zengin olsun diye kullanılmıyor.. İşte bu yüzden Türkiye’deki ölümler faili belli cinayetlerdir.”

“Emek hırsızlığı”

Sağlık çalışanlarının ek ödemelerini de soran Adıgüzel, “hani tavandan ek ödeme sözü vermiştiniz. Çoğu yerde şubat ve Mart ek ödemesi verilmemiş daha. Verilen yerlerde de çerez parası. Bazı uzman hekimler var 97 TL vermişler. Bu emek hırsızlığıdır. Pandemide senin yandaş müteahhidin garanti parasını ödüyorsun da sağlık çalışanının neden ödemiyorsun. Bunu size sadece sağlık çalışanları sormayacak, Türk halkı da soracak, göreceksiniz” dedi.

“Bir ayda çözeriz”

Sorunun çözümü konusunda birliktelik de öneren Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, tedbirleri de şöyle açıkladı: “1- Siyaset aklıyla değil bilim aklıyla hareket etmek. 2- 28 günlük tam kapanma. 3-Sınırlarda havaalanlarında, okullar, eczanelerde, caddelerde kurulan özel noktalarda hızlı tanı testleri. 4 –Çok sayıda laboratuvarda ülkede görülen en son virüs formuna uygun aşının yeteri kadar üretilebileceği merkezler kurmak.  Biz bu önlemler ile hızlı teşhis ve tedavi ile biz bu işi 1 ayda çözeriz.” Haber merkezi